​Lëreni një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës, do të ndodhë një mrekulli

Limoni ka një aplikim të jashtëzakonshëm pothuajse në të gjitha sferat e jetës sonë: nga forcimi i imunitetit, trajtimi deri te pastrimi i shtëpisë.

I pasur me lëndë ushqyese, si vitamina C, A dhe B, bakër, mangan, kalcium, kalium, magnez dhe antioksidantë të fuqishëm, i bën mirë lëkurës dhe shumë organeve të tjera. Një studim vërtetoi se vendosja e feta limoni në feta pranë shtratit tuaj gjatë natës mund të eliminojë problemet e frymëmarrjes, të përmirësojë cilësinë e ajrit dhe gjumin.

Falë vetive të tij detoksifikuese dhe antibakteriale, limoni është një pastrues natyral i ajrit dhe përmirëson cilësinë e tij.

Era e limonit qetëson sistemin nervor dhe zvogëlon ndjenjën e tensionit dhe stresit, zhbllokon hundën – aroma e agrumeve do t’ju hapë rrugët e frymëmarrjes dhe do t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë dhe për rrjedhojë të bini më lehtë në gjumë.

Në të njëjtën kohë, thithja e erës së limonit gjatë gjumit mund të zvogëlojë dhimbjet, si dhimbjet e kokës dhe artritin reumatoid, dhe janë të njohura edhe vetitë e tij për rregullimin e qarkullimit dhe uljen e presionit të gjakut, gjë që është vërtetuar edhe shkencërisht.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Punonjësit britanikë të hekurudhave refuzuan ofertën për rritje pagash, njoftuan një grevë për nesër

Story i radhës

Skuadra shqiptare mposhtet nga izraelitet në Kupën e Evropës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish