Lëkurë yndyrore, në fytyrë dhe në trup: Shkaqet, simptomat dhe kujdeset

Sebumi është një substancë vajore e prodhuar nga gjëndrat dhjamore të pranishme në dermë (lëkurë), e cila ka për detyrë të zbusë lëkurën duke krijuar një shtresë mbrojtëse kundër agjentëve të jashtëm. Prodhimi i tepërt i sebumit (termi mjekësor për mbiprodhimin e sebumit është seborrhea) mund t’i japë lëkurës një pamje të shndritshme, të yndyrshme dhe të çrregullt.

Shkaqet

Prodhimi i tepërt i sebumit, karakteristik për lëkurën me vaj, mund t’i atribuohet disa faktorëve, të cilët shpesh veprojnë në kombinim me njëri-tjetrin:

Faktorët gjenetikë: në këtë rast flasim për “predispozicion familjar”.

Faktorët hormonalë: një çekuilibër i hormoneve si testosteroni, kortizoli, hormonet mbiveshkore, mund të favorizojnë rritjen e sekretimit dhjamor.

Stresi: ndryshimi i ekuilibrit normal të organizmit mund të shkaktojë, ndër të tjera, një mbiprodhim të sebumit (për shembull për shkak të rritjes së kortizolit në qarkullim).

Kozmetikë të papërshtatshme: përdorimi i tyre mund të thajë tepër lëkurën dhe të shkaktojë një reagim të mbiprodhimit të sebumit nga gjëndrat dhjamore.

Ushqimi joadekuat: kryesisht konsumimi i tepërt i alkoolit dhe ushqimeve yndyrore mund të shkaktojë vështirësi në tretje dhe mbingarkesë të mëlçisë.

Patologjitë: para së gjithash, tek gratë, sindroma e vezores policistike, por edhe gjendjet inflamatore sistemike.

Ilaçet: kryesisht kontraceptivë dhe pilula kortizonike ose anabolike.

Llojet e lëkurave yndyrore

Me termin “lëkurë me yndyr”, sot i referohemi llojeve të ndryshme të lëkurës, secila me karakteristika specifike.

Në fakt, ne po flasim për:

Lëkura e yndyrshme me vaj: shkaktohet nga një mbiprodhim i sebumit (i bollshëm, por jo veçanërisht i tepruar), i vendosur kryesisht në zonën e mjekrës, hundës dhe ballit (e quajtur zona T), gjë që e bën lëkurën veçanërisht të shndritshme.

Lëkura e yndyrshme seborrheike: sasia e sebumit të prodhuar është më e rëndësishme dhe mbyll poret e lëkurës, me shfaqjen e “poreve të zgjeruara” dhe defekte të tjera, të cilat i japin lëkurës një pamje të ashpër.

Lëkura e yndyrshme e asfiksuar: sebumi është dyllor, i dendur dhe i bllokuar në folikulat, duke penguar lumenët dhe duke shkaktuar shfaqjen e komedoneve (të përcaktuara si “njolla të bardha” kur janë “të hapura” ose “njolla të zeza” kur duken “të mbyllura”) që mbyllin folikulën dhe parandalojnë daljen e sebumit dhe kryerjen e funksionit të tij hidratues. Çehrja e lëkurës është e zbehtë dhe ka papastërti të shumta.

Lëkura e përzier: lëkura është e yndyrshme në disa vende, si në zonën T dhe e thatë në të tjera, si në faqet dhe zonën e syve, për shkak të një funksionimi të ndryshëm dhe të ndryshuar të gjëndrave dhjamore në korrespondencë me zona të ndryshme të fytyrë.

Lëkura akneike: ndryshimi i prodhimit dhjamor rëndohet nga inflamacionet dhe infeksionet bakteriale përgjegjëse për shfaqjen e papulave dhe pustulave që mund të shfaqen si lezione të ngritura të dukshme dhe shpërfytyruese. Kjo gjendje prek përgjithësisht adoleshentët dhe të rriturit, deri në 25-30 vjeç dhe shkakton shqetësime të konsiderueshme.

Mjetet mjekësore

Për të përmirësuar pamjen e lëkurës së yndyrshme, mund të bëni disa gjëra:

Pastroni lëkurën siç duhet, duke përdorur pastrues të butë që nuk ndryshojnë shumë ekuilibrin e saj: sapun dhe ujë ose, akoma më mirë, një pastrues pa sapun. Shmangni frekuencën e tepërt të larjes, e cila mund të shkaktojë acarim.

Zgjidhni kozmetikë të përshtatshme për llojin e lëkurës, duke përdorur produkte specifike dhe mundësisht me një konsistencë jo të yndyrshme dhe jo komedogjene, sepse do të rrisnin efektin e shkëlqimit.

Hidratoni lëkurën çdo ditë me produkte specifike.

Asnjëherë mos shkoni të flini me grimin tuaj ende.

Mbroni lëkurën nga dielli.

Miratoni një dietë të shëndetshme që përfshin një kufizim të ushqimeve të yndyrshme, alkoolit dhe sheqernave të rafinuara dhe favorizon konsumin e peshkut, mishit të bardhë, perimeve dhe frutave të stinës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Italia shpall gjendjen e emergjencës, thatësira mbulon vendin ndërsa lumi Po kthehet në një përrua

Story i radhës

Bilanci i COVID në Shqipëri, MSH: 974 qytetarë të infektuar dhe dy humbje jete në 24 orët e fundit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish