Legalizimi i kanabisit, Alibeaj: PD është kundër kësaj marrëzie, betejë në të gjitha frontet

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka reaguar dje ashpër pasi qeveria i ka hapur rrugë legalizimit të kanabisit, duke e cilësuar si marrëzi.

Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, Alibeaj shkruan se kryeministri Edi Rama, që siç thotë ai e mbushi vendin me kanabis, nxori për konsultim në publik projektligjin për legalizimin.

Demokrati kujton gjithashtu se një ministër i Ramës është në burg për drogë. Alibeaj thotë prerë se PD, është kundër dhe do të bëjnë betejë në të gjitha frontet për të ndaluar kriminalizimin e ekonomisë shqiptare.

“Edi Rama duket i vendosur t’i shkojë deri në fund marrëzisë së tij për legalizimin e kanabisit në Shqipëri. Njeriu që në vitet 2015 – 2017 e mbushi gjithë Shqipërinë me kanabis, duke u shndërruar në një problem ndërkombëtar për trafikun e lëndëve narkotike, ka nxjerrë për konsultim publik projektligjin “Për kontrollin e kultivimit dhe përpunimit të bimës së kanabisit dhe prodhimit të nënprodukteve të saj për qëllime mjekësore dhe industriale”. Njeriu që për shkak të problemeve me kanabisin, la vendin e tij në vendnumëro për vite të tëra në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Edi Rama pra, është kryeministri i vetëm në Evropë dhe më gjerë që ish-ministri i tij brendshëm gjendet në burg, për shkak të përfshirjes në grupet kriminale të trafikut të kanabisit. Por, të gjitha këto duket se ai ka harruar ose bën sikur, dhe tashmë nën maskën e kultivimit për qëllime mjekësore dhe industriale, kërkon të legalizojë prodhimin e kanabisit. Prandaj, për Partinë Demokratike dhe Opozitën, qëndrimi ndaj kësaj marrëzie të pushtetit të Edi Ramës, duhet të jetë i qartë: Jo vetëm votë kundër në Parlament, por betejë në të gjitha frontet për të ndaluar kriminalizimin e ekonomisë shqiptare”, shkruan Alibeaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Buleshkaj, Antikorrupsioni ka dërguar dyfishin e zyrtarëve në Prokurori për mosdeklarim apo deklarim të rrejshëm të pasurisë

Story i radhës

Konfirmon lidhjen për herë të parë, këngëtarja e njohur shqiptare flet për partnerin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish