Largohet shtatorja e Adem Jasharit nga Prizreni, çfarë do të ndodhë me atë të Skënderbeut?

Shtatorja e Adem Jasharit si dhe ajo e Skënderbeut ne Prizren kanë hasur në kritika të mëdha në vend.

Shtatorja e mbuluar, është e heroit më të madh kombëtar.

Por në momentin që u hoq mbulesa, pak kush e dinte se për kë bëhej fjalë.

Besfasi për të keq pati në Prizren edhe kur u zbulua shtatorja e Komandantin Legjendar, Adem Jashari.

Por kjo duket se nuk i bëri përshtypje, nipit të Adem Jasharit, që mori pjesë në zbulimin e shtatores.

Kurse kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, e quajti vepër origjinale këtë skulpturë që po kritikohet shumë.

Por, një mirëpritje e tillë nuk erdhi edhe nga shumë qytetarë e njohës të fushës së artit ku hodhën një sërë kritika mbi këto dy shtatore.

Fajtori kryesor tek këto shtatore po shihet mosformimi i komisioneve vlerësuese ku do të mund të përzgjidhen kandidatët në bazë të konkurrencës.

E si pasoj e kësaj, sipas Spahiajt po përballemi që 20 vjet me shtatore të tilla.

Si vepra të dobëta të punuara po i cilëson edhe njohësi i fushës së artit, Ilir Muharremi.

Edhe në agjencinë për menaxhimin e komplekseve memoriale po kritikohen këto dy skulpturave.

Sipas, Bislim Zogaj shqetësimin për kualitetin e këtyre shtatoreve e ka ngritur edhe në kuvendin e Kosovës, mirëpo që nuk ka marr akoma ndonjë përgjigje.

Ndërkohë gjatë të hënës është marrë vendim për heqjen e shtatores së Komandantit Legjendar, e vendosur në këtë qendër tregtare në Prizren.

Ngjarja paraprake

Afërdita dhe Jehona Dreshaj marrin poza seksi para pasqyrës

Ngjarja e ardhëshme

GRUBI: Rrënimi i objektit të egër tek Mavrovasja, vërtetim i një qeverie që nuk toleron paligjshmërinë (VIDEO)

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian