Ky shtet ka vendosur që dozën e parë të vaksinës ndaj koronavirusit ta jep falas

Doza e parë e vaksinës do të jetë falas për të gjithë popullin në Japoni, kështu ka urdhëruar Ministri i Shëndetësisë atje.

Disa kompani janë duke punuar për vaksinën dhe ende nuk dihet nëse vaksinat që do të prodhohen do të kenë nevojë për një apo më shumë doza.

Gjithashtu, qeveria japoneze ka vendosur që të marrë përsipër të gjitha përgjegjësitë në rast se vaksina do të shkaktojë efekte të rënda anësore. Çdo kompensim dhe dëmshpërblim do të paguhet nga qeveria dhe jo nga ndërmarrjet që po punojnë për vaksinën./ Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

RMV,Inspektorati kryen 524 kontrolle dhe 26 mbikëqyrje në objektet hotelierike

Ngjarja e ardhëshme

Fitnesi te personat e shëndoshë nuk parandalon vdekjen e hershme

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian