Ky ishte komandanti i njësitit famëkeq “Shqiponjat e zeza”, ja krimet e tmerrshme…

Në të njëjtën kohë, në Kosovë kanë ndodhur gjithashtu abuzime serioze të dëshmitarëve në çështje lokale.

Në vitin 2002, poshtë makinës së një dëshmitari ishte vendosur një bombë.

Një vit më vonë, dëshmitari Tahir Zemaj u vra në qytetin e Pejës pasi dëshmoi në gjyqin e një komandanti të UÇK-së Daut Haradinajt i njohur për opinionin “Grupi i Dukagjinit”, për shkak të vrasjeve te katë ushtarëve të brigadës “Mërgimi” pas hyrjes së forcave të NATOS në Kosovë, diku rreth 23 dhe 24 qershor 1999.

Përveç Daut Haradinaj në grupin e Dukagjinit bënin pjesë: Idriz Balaj i njohur me nofkën “Togeri” i dyshuari kryesorë nga gjykata e qarkut në Prishtinë e më pas edhe ngja Supremja, për heqje të paligjshme të lirisë, e cila kishte rezultuar me vdekje-pushkatim arbitrar pa gjyq.

Kujtojmë se komandant i kësaj Brigade ishte kolonel Tahir Zemaj komandant i njësive operative të UCK-së, brigadës 134 dhe “Mërgimi” i cili me përkushtimin e vet të pa shoq dhe profesionalizmin e dëshmuar njohu institucionet e Republikës së Kosovës dhe komandantin suprem të Forcave të Armatosura të saj Dr. Ibrahim Rugovën.

Lexo edhe këtë: Pyetje për Baton Haxhiun: Kush ia kishte dëftuar emrin e dëshmitarit të mbrojtur? Në cilin restaurant në Dukagjin…

Ushtarët e vrarë ishin:

Rexh Osaj, Bashkim Balaj, Sinan Musaj dhe Ramë Idrizaj, derisa Vesel Muriqi kishte arritur të arratisej dhe i shpëton më së keqes vrasjeve makabre nëpërmes torturave fizike dhe pushkatimeve pa gjyq i dyshuari kryesor për kryerjen e këtyre veprave makabre ishte Idriz Balaj “Togeri”, i cili u dënua me 13 vjet burg.

Dy dëshmitarë të tjerë në të njëjtin gjyq, Sadik Musaj dhe Ilir Selamaj, u vranë gjithashtu më vonë.

Dy policët e shërbimit policor të Kosovës Isuf Haklaj e Sebahate Tolaj për shkak të implikimit në hetuesi për zbulimin e atentatorëve të kolonel Zemajt dhe urdhërdhënësve ishin në përfundim e sipër të hetimeve dhe kishin arritur në dy apo tre persona të mundshëm për ta zbuluar rastin.

Policët e lartpërmendur i ekzekutuan në një atentat-pritë që ju bënë po të njëjtin vit më 24 nëntor, ndërsa polici i tretë kolegu i tyre Hysen Lataj i shpëtoi atentatit.

I dënuari më 13 vite burg Idriz Balaj “Togeri” kishte deklaruar nga burgu se të gjithë dëshmitarët pjesëmarrës në këtë gjyq do të vriten dhe kështu pësuan të gjithë dëshmitarët u vranë i vetmi që iu shpëtoi shumë atentateve ishte Ramiz Muriqi, falë makinës së tij të blinduar.

Kur jem i tek Idriz Balaj “Togeri” komandant i njësitit famëkeq “Shqiponjat e zeza” vlen të theksohet se ishte i përlyer në shumë raste kidnapimi, dhunimi, vrasje dhe humbje të shenjave duke i hedhur kufomat në kanalin afër Gllogjanit dhe liqenin e Radiniqit ku me kufomat e hedhura në këtë liqe ushqeheshin peshqit.

Pas vrasjes së Sanije Balajt një femër Shqiptare me dyshim se: “ka bashkëpunuar me autoritete serbe” më 12.08.1998 në pyllin i quajtur Lugu i Isufit në afërsi të fshatit Vranoc (Pejë), pas tri ditësh Idriz balaj “Togeri i urdhëron Avni Krasniqin dhe Idriz Gashin “Galani” që ta zhvendosin trupin e Sanije Balajt në Gllogjan.

Kështu që trupi i karbonizuar i Sanije Balaj u hodh në kanalin në afërsi ku gjendeshin edhe 9 trupa tjerë, të cilët u gjetën në shtator të vitit 1998, dhe u identifikuan në maj 2007.

Zhvendosjen e kufomës dhe urdhrin për ta bë një gjë të tillë ja kishte ngarkuar Idriz Gashit “Galanit” edhe pse urdhri ishte i tij personal, për këtë e kishte akuzuar “Galanin” çka s’ishte fare e drejtë dhe e vërtetë, por montim për shkak të aktakuzës./ Vazhdon

Ngjarja paraprake

Raul Jimenez u dërgua me urgjencë në spital, pas përplasjes me David Luizin

Ngjarja e ardhëshme

Shëtitjet dhe udhëtimet ju bëjnë më të lumtur sesa martesa

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian