Ky është sekreti i grave japoneze për një fytyrë prej porcelani

Ekzistojnë disa hile që gratë japoneze përdorin për një fytyrë perfekte. Njëri prej tyre është konsumimi i çajit jeshil sencha. Nëse doni të mësoni sekretet prapa këtij çaji të shëndetshëm, hidhini një sy artikullit të mëposhtëm.

Ngadalëson plakjen

Konsumimi i një filxhani nga ky çaj në ditë do ta mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Nivelet e larta të antioksidantëve në çajin jeshill rigjallërojnë qelizat e lëkurës që vdesin, duke i dhënë lëkurës një shkëlqim.

Ekuilibron vajin e lëkurës

Ky çaj ndihmon qelizat në lëkurë për të minimizuar prodhimin e vajit. Kjo është shumë e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm të lëkurës sepse vaji i tepërt mund të bllokojë poret. Si rezultat, në lëkurën tuaj mund të shfaqen puçrra.

Pastron poret e bllokuara

1 filxhan çaj sencha mund të jetë zgjidhja e shumë problemeve të lëkurës, dhe ndryshe nga ilaçet, nuk ndikon keq në stomak. Ky trajtim natyral gjithashtu lufton bakteret që bllokojnë poret duke vepruar si një anti-inflamator.

Redukton ënjtjen dhe skuqjen

Kafeina që gjendet në çajin jeshil ndihmon në qetësimin e rrathëve në sy. Në të njëjtën kohë, shkëlqen lëkurën dhe e bën atë më të ndritshme dhe të re. Falë përmbajtjes së tij të lartë antioksiduese, çaji jeshil ndihmoh në largimin e toksinave nga trupi, gjë që e bën lëkurën të duket më e shëndetshme.

Vepron si një krem ​​mbrojtës natyral

Pirja e një filxhani çaji jeshil çdo ditë mund të minimizojë dëmet e shkaktuara nga rrezet UV. Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të acidit benzoik, çaji sencha mund të përdoret si një krem ​​mbrojtës natyral dhe madje të trajtojë disa probleme të lëkurës të shkaktuara nga djegiet nga dielli.

Redukton zbokthin

Edhe pse zbokthi shpesh shihet si një problem i flokëve, në të vërtetë është një problem i lëkurës sepse shkaktohet nga lëkura shumë e yndyrshme ose shumë e thatë. Gjithashtu ju ndihmon të luftoni rënien e flokëve, kruajtjet dhe acarimet. 

Ngjarja paraprake

Prodhimi bujqësor në Shqipëri ka kosto 38% më të larta se mesatarja rajonal, shqetësimet e fermerëve në zonat prodhuese

Ngjarja e ardhëshme

Në vitin 2020 në Gjermani erdhën më pak të huaj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian