Ky është qyteti më i vizituar në botë

Hong Kongu ka qenë qyteti më i vizituar në botë për vitin 2019, transmeton Gazeta Sinjali.

Në bazë të statistikave të fundit, rreth 56 milionë turistë e kanë vizituar këtë qytet vitin e kaluar, sipas mediave ndërkombëtare.

Vizitorët që ishin shumica nga Kina, tërhiqen nga përzierja
e madhe e kulturave, pamjeve të porteve dhe blerjeve të klasit botëror.

Qendra globale e financave gjysmë-autonome, e drejtuar nga
ana e kinezëve përben rreth 5% të prodhimit të saj të brendshëm bruto, ose
rreth 18 miliardë dollarë, direkt nga turizmi, pa llogaritur paratë e
shpenzuara në dyqane dhe në restorante e lokale.

Ndryshe, Qeveria atje tha se sektori i turizmit në Hong Kong punëson rreth 260 mijë njerëz, sipas qeverisë. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Afrikë, shkon në mbi 2,04 milionë numri i të prekurve nga COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Kuvendi sot duhet të mbajë vazhdim të dy seancave

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian