Ky është fustani mbresëlënës i nusërisë së Mbretëreshës Elizabeth

Elizabeth ishte 13 vjeç kur ra në dashuri me Princi Philip , ndërsa ai ishte 18 vjeç. Pamja e tij e bukur, e gjatë dhe bjond, tërhoqi të gjitha princeshat në atë kohë, megjithatë Elizabeth ishte magjepsur kryesisht nga aftësitë e tij atletike.

Më 20 nëntor 1947, të dy u martuan në Westminster Abbey, Elizabeth e veshur me një nga fustanet më të bukura të nusërisë.

Në fakt, fustani i nusërisë së Mbretëreshës Elizabeth ishte simbolik.

Dizajneri Norman Hartnell, i cili ishte stilisti zyrtar i Yard, donte të krijonte fustanin më të bukur që kishte bërë ndonjëherë dhe pa dyshim ia doli. Duke punuar me materiale të lehta si mëndafshi, tyl dhe duke përdorur 10,000 perla dhe kristale të tjera, Hartnell kompozoi fustanin për të cilin të gjithë do të flisnin dekada më vonë.

Karakteristikë e zambakëve dhe lulet e portokallisë që zbukurojnë fundin, mëngët e gjata por edhe fundi po aq i gjatë, të cilin e gjejmë në shumë fustane nuseje të kohës.

Bishti i admirueshëm 4 metra saten, i qëndisur me lule të shpërndara dhe ideja e përgjithshme e veshjes erdhi nga piktura e Botticelli “Pranvera”, që simbolizon rilindjen dhe prosperitetin e Britanisë.

Fustani i nusërisë për shkak të periudhës së pasluftës ishte blerë me kuponë të mbajtur nga vetë Elizabeth dhe 200 të tjera të siguruara nga qeveria.

Image

Mbretëresha Elizabeth, Princi Philip

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ukraina konfirmon vrasjen e dhjetë personave në Çernihiv

Story i radhës

Në Vlorë për t’i shpëtuar luftës, Ivan Shevcenko: Putin nuk e di se çfarë është njerëzimi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish