Kusovac: Me Bidenin, Dodiku ka marrë fund

“Pas fitores së Joe Bidenit, Milorad Dodiku ka marrë fund”, thotë eksperti serb i politikës së jashtme Zoran Kusovac si mysafir në televizionin N1 të Kroacisë.

Kusovac, për shumë vjet korrespodent i mediave të njohura botërore, shpjegon se me ardhjen e Bidenit, hapësira për manovrim do të mbyllet plotësisht për mashtrimet, gënjeshtrat dhe obstruimet e Dodikut.

“Ky është fundi i Dodikut edhe për shkak se do të ndërpritet edhe flirti i tij me Izraelin që e mbështeti. Izraeli doli të ishte një nga humbësit më të mëdhenj nga zgjedhjet Amerikane. Qeveria në Izrael mbështeti në mënyrë kritike çdo marrëzi të Donald Trumpit dhe do të duhet të paguajë një çmim për këtë”.

Zoran Kusovac tha se ai kishte shikuar kohët e fundit xhirimin e adresimit të Joe Bidenit për trupat amerikane para se të niseshin në mision paqeruajtës në Bosnjë dhe Hercegovinë pas Marrëveshjes së Dejtonit dhe ishte mahnitur nga njohuritë e tij për situatën në BeH, deri në detajet më të vogla.

“Pa tekst të shkruar, nga koka, ai foli për më shumë se 20 minuta dhe foli në mënyrë të pagabueshme për situatën në Kiselak, Tuzllë … Kjo tregon se ai është një politikan serioz, i përgjegjshëm, i cili nuk improvizon.”

Kusovac parashikon që presidenti i ardhshëm amerikan do të rikthejë në skenë profesionistët që Trump largoi nga diplomacia amerikane, se do t’u japë atyre më shumë kompetenca, por që vendimet në fund të fundit do të merren nga ai. “Dhe nuk do të ketë më vend për diplomatë si” buldozeri “i dështuar Richard Grenell”, tha ai, duke shtuar se “Ballkani nuk do të jetë midis përparësive të Bidenit, por atij nuk do t’i shpëtojë pa u vërejtur asgjë për këtë rajon.”

Ngjarja paraprake

Turqi, arrestohen 17 terroristë të dyshuar të DEASH-it

Ngjarja e ardhëshme

Hashim Thaçi dhe Jakup Krasniqi sot para Tribunalit Special

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian