Kush po e tensionon fushatën? Bushati: Në interes të mazhorancës. Mazniku: PS dënon dhunën

Edhe pse zyrtarisht na ndajnë edhe disa ditë nga nisja e fushatës, ajo ka nisur dhe jo pa ngjarje.

Konflikti te zyrat e FRD dhe ngjarja në Elbasan ditën e verës ku militantët e PD dhe PS u përplasen me njëri tjetrin shënojnë tensionet e para të fushatës politike.

Këto ngjarje tregojnë se ditët në vijim do jenë të vështira, ndërsa në Open analistët u ndanë në dy grupe, ku ndër të tjera thanë se tensioni i shërben mazhorancës.

Debati

Andi Bushati: Të dyja ngjarjet i bashkonin dy gjera, në Elbasan banditë pa uniformë, në Tiranë banditë me uniformë, dhe kjo i intereson mazhorancës, dhe OFL ishte justifikim që këta bosë krimi, t’i përdorë në fushatë.

Filloi me “rama ik” , provokimin e bëri PD, puna është pse iu përgjigj me banditë mazhoranca, nuk la vend në botë që një kryeministër s’ka kundërshtarë, puna është si përgjigjesh.

Arbjan Mazniku: Bie dakord që është skenar i PD, jo rastësisht ishin 100 veta aty kur kalonte kryeministri, ishte dhe makina e Bashës aty, problemi është që ushtruesit e dhunës janë i njëjti grup gjithmonë, është tregues i qartë i një paniku nga PD.
ne kemi parë pamjet, njerëzit po ecin, nuk ka ndodhur kurrë një gjë e tillë, kushdo në PS e dënon dhunën, dhe ne do japim provat si dhe pse ka ndodhur, por ky është një skenar për të prishur një festë.

Andi Bushati: Për skenar se di, po nëse ka prova Mazniku të tregojë, unë pashë qytetarët të revoltuar, po problemi është falanga e banditëve që ka Rama pas.

Alfred Peza: Hapur po shkelen rregullat e pandemisë, ndërkohë kryetari i PD mbledh njerëzit ndërsa Rama kishte vetë deputeten, dhe kjo Rama ik ka filluar përmes lëvizjes së opozitës që kërkon mbështetje.Kujtoni që në atë çast që ndodhi ngjarja në të gjithë rrjetet e sociale të kandidatëve të PD thuhej po ndodh, po ndodh, pra ishte e përgatitur, u pëlqente dhe e përhapnin.

Ergys Mërtiri: Kjo i intereson mazhorancës, dhe jo më kot ndodh në Elbasan, nuk është çështja u prish apo jo festa, çështja është çfarë elementesh përfshin fushata, nëse , këtu pushteti mbahet me njerëz të krimit, me armë kjo është alarm.
Elbasani është qyteti ku ka më shumë ngjarje me rekorde kriminale.

Mazniku: Mos prisni që PS të thotë do marrim njërin ta fusim në burg, këtë e bënë prokuroria dhe gjykata.
Bushati: po e lanë shqiptarët ta bëni ju, banditët do bëhen zotër të vendin.

Ngjarja paraprake

Evropa ka gati tetë milionë doza të papërdorura të AstraZeneca

Ngjarja e ardhëshme

Panovski: Të mbyllen restoranet që të parandalohet shpërndarja e virusit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian