Kush ishte Dairo Antonio Usuga, bosi më i fuqishëm i drogës pas Pablo Escobar?

Forcat e armatosura kolumbiane kanë arrestuar trafikantin më të fuqishëm aktualisht të drogës që nga vdekja e famëkeqit Pablo Escobar.

Sipas mediave të huaja, Dairo Antonio Usuga, i njohur si Otoniel, lideri i kartelit të fuqishëm Clan del Golfo (Klani i Gjirit), u arrestua në xhungël.

Autoritetet thanë se inteligjenca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania siguroi informacion të mjaftueshëm se më shumë se 500 ushtarë dhe anëtarë të forcave speciale kolumbiane e gjetën Otonielin në xhungël në provincën në veriperëndim të vendit dhe “thyen tetë rrethoja rojesh” që e ndiqnin vazhdimisht.

Një polic u vra në një operacion të koduar “Operacioni Osiris”.

“Otoniel ishte kontrabanduesi më i frikshëm i drogës në botë, një vrasës i policisë, ushtarëve, liderëve socialë dhe rekrutues i fëmijëve”, citohet të ketë thënë presidenti kolumbian Ivan Duka pas arrestimit të kriminelit.

“Kjo goditje është e krahasueshme vetëm me rënien e Pablo Escobar në vitet 1990”, shtoi Duka.

Klani del Golfo “qëndronte i frikësuar” në veri të Kolumbisë sepse nuk bënë asgjë për të fituar kontrollin mbi rrugët qendrore të kontrabandës së kokainës nga Amerika Qendrore në SHBA.

Ndërkohë Qeveria amerikane e futi atë në listën e më të kërkuarve shumë kohë më parë dhe ofroi një shpërblim prej pesë milionë dollarësh për arrestimin e tij.

Ai u dënua për herë të parë në vitin 2009 në një gjykatë në Manhattan për trafik ilegal droge, por edhe për mbështetje të grupeve paraushtarake radikale të krahut të djathtë që Shtetet e Bashkuara i shpallën si terroriste.

Siç bëhet e ditur më tej, ai u dënua më vonë për kontrabandën e dhjetëra tonëve kokainë në Shtetet e Bashkuara midis 2003 dhe 2014 përmes Venezuelës, Guatemalës, Meksikës, Panamasë dhe Hondurasit – shtojini kësaj vrasjet e policëve dhe abuzimin seksual të fëmijëve dhe të rinjve.

Ai filloi karrierën e tij, me vëllain e tij Juan Dios, si një luftëtar në grupin gueril të krahut të majtë “Ushtria e Çlirimit Popullor”.

Ata nuk ishin të shtyrë nga impulse ideologjike, kështu që kur Ushtria nënshkroi një marrëveshje paqeje me qeverinë në 2006, Otoniel dhe vëllai i tij refuzuan, dezertuan në botën e krimit dhe filluan të kryenin operacione në rajonin strategjik Golfo de Urabá në veri.

Karteli më vonë u emërua sipas toponimit.

Siç vihet në pah, shumica e dërgesave të kokainës shkojnë në veri nga Golfo de Urabá. Më vonë, ata do të fillojnë të mbështesin grupet guerile të krahut të djathtë.

Ndryshe, vëllai i tij ishte kreu i parë i organizatës kriminale, por ai u vra në vitin 2012 në një bastisje natën e ndërrimit të viteve. Otoniel u arratis dhe mori përsipër kartelin.

Ai dhe njerëzit e tij gjakatarë u bënë të njohur shpejt si vrasës brutalë dhe abuzues kryesisht të vajzave.

Vlerësohet se në kohën e arrestimit të tij, Clan del Golfo kishte rreth 1200 anëtarë, shumica e të cilëve ishin rekrutuar nga grupe paraushtarake radikale të krahut të djathtë. Dhe ata veprojnë në 10 nga 32 provincat e Kolumbisë.

Përveç biznesit të tyre kryesor, drogës, ata gjithashtu ishin të përfshirë në miniera ilegale, dhe zona në të cilën ata operonin ishte e kontrolluar nga dhuna: drejtuesit lokalë që do t’i kundërshtonin po zhdukeshin.

Ata gjithashtu fituan para nga zhvatja. Shtrirja e tyre ishte e gjerë, anëtarët e grupit u arrestuan në Argjentinë, Brazil, Honduras, Peru dhe Spanjë.

Zyra e Prokurorit Amerikan e shpalli klanin një “organizatë kriminale të armatosur rëndë, jashtëzakonisht të dhunshme”.

Askund pa një dyshek të veçantë

Operacioni “Agamemnon” goditi rëndë në vitin 2016, në të cilin një numër i madh i bashkëpunëtorëve të Otoniel u arrestuan dhe autoritetet i dhanë goditje të rënda sistemit financiar të klanit. Pastaj filloi ndjekja e vazhdueshme.

Si çdo mafioz, Otoniel u fsheh në pjesë të thella rurale të vendit, në xhungël, duke ndërruar shtëpitë ku flinte çdo natë.

Por ai gjithmonë duhej të kishte një dyshek ortopedik pranë tij, mbi të cilin flinte për shkak të një dëmtimi të shpinës, shtrembërimit të diskut.

Shtëpitë ku ai rrinte nuk ishin pallate, por kishin antena satelitore dhe policia gjente në to parfume të shtrenjta, pije të zgjedhura dhe ushqime.

Ai u fsheh me sukses për vite me radhë në rajonin e Urabá dhe forcat e sigurisë ishin të pafuqishme të përpiqeshin ta gjenin atë. Ai përdori gjithashtu qen të stërvitur për ta paralajmëruar nëse paraqitej një person që nuk e njihnin.

Autoritetet arritën të kapnin një nga qentë dhe ta stërvitnin për të kërkuar Otoniel.

Sipas mediave të huaja, pothuajse befasuese ishte një video që ai publikoi një vit më vonë kur Papa Françesku erdhi në vend.

Ai kërkoi gjithashtu që grupi i tij të lejohej të dorëzonte armët dhe të çmobilizohej si pjesë e një procesi paqeje të nisur nga qeveria me FARC (Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë). Qeveria nuk e pranoi këtë.

Retë e errëta mbi klan filluan të shfaqen në mars të këtij viti kur Nina Johanna Úsuga, motra e Otoniel, u arrestua.

Ajo ishte përgjegjëse për menaxhimin e fondeve që vinin nga “puna” dhe “puna kryesore” ishte pastrimi i parave “të pista”.

Ajo mori detyrën në vitin 2015 pas arrestimit të Blanca Senobia Madrid Benjumea, “La Flaka”, një partnere e dobët e Otoniel.

Një kushëri i Harlison Úsuga ishte përgjegjës për t’u kujdesur për rrugët me të cilat transportohej droga nga Amerika Qendrore dhe ai mbante lidhje me kartelet meksikane. Ai u arrestua në vitin 2015.

Në korrik të këtij viti, forcat kolumbiane të sigurisë, në bashkëpunim me Panamanë dhe Shtetet e Bashkuara, sekuestruan 5.4 ton kokainë që i përkiste Otoniel.

Ndërkohë ekspertët konfirmojnë rëndësinë e arrestimit por duke paralajmëruar për pasoja të mundshme të dhunshme dhe një luftë të brendshme për vendin e mbajtur nga Otoniel.

Ata theksojnë, megjithatë, se operacioni do të jetë një goditje më e vogël për biznesin e kokainës se ai i Escobar, sepse tani është dukshëm më i fragmentuar se në kohën e kriminelit legjendar.

Dhe Sergio Guzman, drejtor i Analizës së Riskut në Kolumbi, beson se së shpejti do të shfaqet një lider i ri, që do të jetë edhe më i keq. 

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Zero vota për PDK-në në Podujevë nga diaspora

Ngjarja e ardhëshme

Jessie J konfirmon se është ndarë nga balerini Max Pham pas shtatë muajsh lidhje

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian