Kur u themelua KVF Drita?

KVF Drita për kategorinë e femrave është një nga klubet që do të marr pjesë për fitimin e trofeut të Kupës së Pavarësisë.

KV Drita u formua ne 1982 nga profesor Hajrush Fazliu në kuadër të shkollës fillore “Selami Hallaqi” në Gjilan. Në 1984-1989 dominon në të gjitha garat e organizuara në Kosovë dhe atë pa asnjë humbje. Në 1991 merr emrin DRITA si të gjtha klubet nga qyteti Gjilanit.

Ne vitin 2010 behet transformimi i Shkollës së Volejbollit në Akademinë e Volejbollit “Drita”, me iniciativën e Lorik Ilazit dhe përkrahjen e shumë personazheve te njohur nga bota, mes së cilëve edhe perfaqsuesi i SHBA-ve, Donald Suxho, i cili në mars të 2010-tës ishte prezent në ceremoninë e inaugurimit të kësaj akademie, i ftuar për të ndihmuar në themelimin e saj.

Pjesemarrese per here te pare ne Historikun e volejbollit Kosovar CEV Champions League KV Drita eshte nje nga ekipet me prestigjoze ne volejbollin e femrave ne Kosove me nje historik shume te pasur e te mbushur me trofe ku mund te permendim:

Kampione e Kosoves ne vitet 1993, 1994, 1995, 1996, 1998, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021

Fituese e kupes se Kosoves ne vitet 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2022

Fituese e Superkupes se Kosoves ne vitet 2015, 2016, 2020

Fituese e Kupes se FVK ne vitet 2015, 2016, 2017, 2018, shkruan në faqen e Federatës së Volejbollit Shqiptar. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Komuna e Tetovës shpall “Qytetar Nderi”, shkrimtarin Ismail Kadare

Story i radhës

Arjola Demiri nuk duron më, i kthen një përgjigje të ashpër ndjekëses

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish