Kundërshtimet e Turqisë për NATO-n do të jenë temë diskutimi në SHBA

Që Finlanda dhe Suedia të anëtarësohen në NATO, të 30 anëtarët ekzistues duhet të thonë po. Por tani për tani, njëri po thotë jo.

Presidenti Erdogan thotë se nuk do të pranojë të pranojë vendet që zbatojnë sanksione ndaj Turqisë, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Suedia pezulloi shitjet e armëve për Turqinë tre vjet më parë, pas ndërhyrjes ushtarake të Ankarasë në Siri. Dhe sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Finlanda dhe Suedia kanë refuzuar dhjetëra kërkesa për ekstradimin e militantëve kurdë që Turqia i përshkruan si terroristë.

Të dy vendet po dërgojnë delegacione në Ankara për të provuar të zgjidhin problemin, por presidenti Erdogan thotë se ata nuk duhet të shqetësohen.

Ai duket i vendosur të nxjerrë një çmim për votën e tij të çmuar. Të dielën, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken tha se kishte besim se Finlanda dhe Suedia do të bashkoheshin të dyja, pavarësisht kundërshtimeve turke.

Çështja ka të ngjarë të dominojë diskutimet midis Z. Blinken dhe numrit të tij të kundërt turk në Uashington të mërkurën.

Pasi i ka inkurajuar dy vendet nordike të aplikojnë, Uashingtoni nuk do të dëshirojë t’i zhgënjejë në orën e 11-të.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zëvendësministri Hasani: Mbështesim politikën e zgjerimit të NATO-s

Story i radhës

Bora shkëlqeu në tapetin e kuq! Me të edhe Donald Veshaj?

Të fundit nga