Kundërofensiva e Ukrainës: ISW vë në dukje përparimin në disa fronte

Ekspertët nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW), pasi kanë analizuar të dhënat nga burime të hapura, kanë vënë në dukje përparimin e ukrainasve në perëndim të Zaporizhzhia Oblast dhe në frontin e Bakhmut më 13 shtator.

Kështu, sipas mediave të huaja, analistët vënë në dukje se trupat ukrainase kanë avancuar në pjesën perëndimore të Zaporizhzhia Oblast dhe raportohet se kanë avancuar në frontin e Bakhmut më 13 shtator në një sfond të operacioneve kundërsulmuese në të dy sektorët e frontit.

Siç bëhet e ditur më tej, të dhënat e lëshuara më 12 shtator treguan se forcat ukrainase kishin bërë përfitime të pjesshme në jug të Robotyne (12 km në jug të Orikhiv) në pjesën perëndimore të Zaporizhzhia Oblast.

Në këtë drejtim, theksohet se Shtabi i Përgjithshëm ukrainas raportoi më 13 shtator se forcat ukrainase kishin arritur përfitime të pjesshme pranë Robotyne, si dhe pranë Klishchiivka (7 km në jug-perëndim të Bakhmut), Andriivka (10 km në jug-perëndim të Bakhmut) dhe Kurdiumivka ( 13 km në jug-perëndim të Bakhmut) në frontin Bakhmut.

Raporti citon gjithashtu fjalët e milblogerëve rusë, njëri prej të cilëve pretendoi se trupat ruse ishin tërhequr nga disa vende të paidentifikuara pranë Klishchiivka dhe kanë zënë pozicione mbrojtëse prapa linjës hekurudhore në lindje të fshatit.

Përveç kësaj, rusët thonë se luftimet vazhdojnë në Klishchiivka dhe në veri të saj dhe se ata po mbajnë pozicione në periferinë verilindore të fshatit.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ministri i Sportit, Çeku tregon se do të ndërtohet stadium i ri në Suharekë

Story i radhës

Pse po ndalon Franca shitjen e iPhone12?

Të fundit nga