Kujdes! Mjeku amerikan tregon rrezikun që iu kanoset: Mos i fusnin në asnjë mënyrë gishtat në hundë për t’i pastruar pasi do shkaktoni këto sëmundje të rënda

Kujdes! Mjeku amerikan tregon rrezikun që iu kanoset: Mos i fusnin në

Pavarësisht nëse e bëjnë atë në publik apo privat, shumë njerëz e kanë zakon që të fusin gishtat në hundë, por pak njerëz pranojnë se e bëjnë këtë.

Prindërit zakonisht i qortojnë fëmijët kur fusin gishtin në hundë, por ka edhe shumë të rritur që e bëjnë këtë gjë.

Të gjithë i bëjmë vetes pyetjen për të ditur se çfarë i shtyn ata të bëjnë këtë gjest i cili duket i neveritshëm. Por ky zakon shpjegohet duke thënë se njerëzit kanë kënaqësi, kur pastrojnë hundët e tyre.

Por mjeku amerikan Erich Voigt, thotë se pastrimi i hundës me gishta është një gjest i rrezikshëm për shëndetin. Thonjtë kanë shumë mikrobe dhe ato mund të shkojnë në hundë kur ju e pastroni dhe gishta.

Por thonjtë shkaktojnë edhe gërvishtje brenda vrimave të hundës dhe kjo gjë mund të çojë deri në infeksione të rënda. Duke pastruar hundën tuaj, ju rrezi koni të përhapni pluhur, baktere dhe viruse të bllokuara në mukusin tuaj në pjesën tjetër të trupit tuaj.

Një studim zbuloi se bakteret përgjegjëse për pneumoninë transmetoheshin kryesisht nga duart. Sipas një studimi , njerëzit që pastrojnë hundët me gishta mund të vuajnë nga inflamacioni i indit të hundës, i cili me kalimin e kohës mund të zvogëlojë hapjet e kaviteteve të hundës.

Kujdes! Mjeku amerikan tregon rrezikun që iu kanoset: Mos i fusnin në

Kujdes! Mjeku amerikan tregon rrezikun që iu kanoset: Mos i fusnin në

Ngjarja paraprake

A e dini se policia tani mund t’ju konfiskojë makinën?

Ngjarja e ardhëshme

Real Madridi e gjen zëvendësuesin e Sergio Ramosit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian