Kufiri i urrejtjes e përbuzjes në Kalimash ose njerëz pa vrer

Nje biznesmen i qarkut Kukes qe ka nje maune dhe ben tregti me Tiranen, per nje rruge vajtje ardhje ne Tirane paguan 45 euro taksen Rama te trau i urrejtjes ne Kalimash. 22.5 euro kur shkon per Tirane, 22.5 euro kur kthehet nga Tirana.

Per nje rruge 45 euro. Per 10 rruge ne muaj 450 euro. Per 20 rruge ne muaj 900 euro. Per 12 muaj x 900 euro bejne 10800 euro (dhjetemijeeteteqind) euro.

Biznesmeni nga Prizreni, Gjakova a Prishtina a pertej, vec ketyre taksave te urrejtejes, paguan edhe ne dogane.

Dhe enveristet e duartrokasin Edi Ramen, e presin ne Kukes, Has e Kosove, e presin edhe me dashuri e servilizem te ndyre e poshtrues si gusha qe u varet…

Njerez pa vner

Edi Rama edhe nese e heq fare kufirin mes Kosoves e Shqiperise ne Morin, nuk ka asnje vlere. Pasi ai ka ngrite nje kufi me te hekurt, me te serte, me perbuzes, me talles, me poshtrues kunder Kosoves e prefektures se Kosoves apo Qarkut te Kukesit.

Ka ngrite kufirin e urrejtjes ndaj banoreve qe jetojne pertej kufirit te vendosur nga Edi Rama ne Kalimash.

Miq, me ndjeni per reagimin nervoz ndaj perbuzjes, fyerjes e poshtrimit qe u ka bere Edi Rama gjithe njerzve qe jetojne pertej kufirit apo traut te urrejtjes e ndarjes qe ka vendose Edi Rama ne Kalimash.

Por ja sa e thjeshte edhe urrejtja e tij.

Nje biznesmen kuksian, hasjan apo tropojan, pa kaluar ende tek te Prizrenit, Gjakoves e me tej, nese eshte tregtar materialesh ndertimi apo tregtar cfaredo, nese ai ka nje maune, nje kamion te madh, ai do te vije ne Tirane a Durres apo Fier per te blere mall per njerzit qe jetojne ne Kukes, Has apo Tropoje a me tej. Se jetojne njerez edhe atje.

Per cdo kalim nga Kukesi ne Tirane, maunia e kuksianit, hasjanit a tropojanit, paguan taksen e urrejtjes Rama ne Kalimash 22.5 euro. Shkon merr mall dhe kthehet maunia per Kukes. Per te shkuar ne Kukes duhet ety pagfuaje edhe 22.5 euro te tjera takse urrejte Rama. Pra nej maune per nje vajtje ardhje nga Kukesi ne Tirane e kthim paguan 45 euro ne dite. Nese maunia ben 20 rruge ne muaj, i bie qe te paguaje 900 euro takse urrjete Rama. Per 12 muaj, nje maune e nje kuksiani paguan 10800 euro, euro qe ia merr taksa e urrejtejes dhe perbuzjes Rama. A mos i duken pak 10800 (dhjetemijeeteteqind) euro ndokujt.

Cili biznesmen i Shqiperise paguan kaq takse ektra si takse urrjetje. Asnje biznesmen i asnje rrethi te Shqiperise nuk paguan kaq takse urrejtje.

Askush qe vjen nga Saranda, Gjirokastra, Devolli, Korca, Shkodra, Lezha, askush askush nuk paguan kete takse qe paguajne biznesmenet e qarkut Kukes. Askush asnje biznesmen nuk i perkrah biznesmenet e Kukesit se ecet me mendesine larg bythes time…

A jane shqiptare zoti Rama biznesmenet e qarkut Kukes.

Pse ke gjete ca dele qe jane gati me te dhene edhe bythen vetem tu japesh ndonje karrige, nuk jane dele te gjithe buiznesmenet kuksiane, hasjane e tropojane. Po i diskriminon dhe ata nuk kane fuqi et perplasen me dhunen tende te verber shteterore dhe demagogjine tende agresive.

Une nuk e di si ka mundesi qe ende nuk ka shperthyer ndonje biznesmen si eksploziv.

Do te thote ndokush, le te paguajne kuksianet se kane autostrade.

Dakort, po autostrada eshte deri ne Vlore, le te paguajne vlonjatet, fieraket, lushnjaret, kavajsit, durrsianet. Po nuk guxon Rama se hidhet ne ere me gjithe Surrel po te kerkoje taksa ne qytetet e tjera sepse ka votat ne qytetet e tjera.

Votat i don edhe ne Kukes dhe kerkon me seksere politike me deledashe, me tradhetare te bleje votat edhe ne Kukes, i don me cdo kusht per inat. Por une nuk besoj se shiten kuksianet edhe ne u shitshin tregtaret e ata qe durojne perbvuzjen…

Autostrade ka ne Elbasan, rruge te mira ka deri ne Kapshtice, por nuk guxon te urreje te tjeret Rama, i mjafton te urreje kuksianet, hasjanet e tropojanet.

Biznesmenet kuksiane, hasjane, tropojane cudi si durojne, sa lekure te trashe qe kane, sa frike te madhe qe kane dhe jane dhe te fuqishem sic thone, por ama jane tregtare, nuk jane prodhues se po te jene prodhues e hedhin ne ere traun bashke me Ramen.

Nuk jam tregtar, nuk kam maune, por nuk po e duroj dot urrejtjen e perbuzjen e kryeministrit kunder banoreve te zones time, kunder Lumes, Hasit e Malsise se Gjakoves.

Eshte urrejtje e ndyre qe villet ne Kalimash.

Ngjarja paraprake

Trajneri i Zvicrës me kritika të ashpra ndaj Kloppit për ‘lëndimet’ e Xherdan Shaqirit

Default thumbnail
Ngjarja e ardhëshme

Larmia etnike në Xhorxhia dhe gara për Senatin amerikan

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian