Kryqi i Kuq: Mijëra persona të evakuuar nga rajoni Sumi

Më shumë se 100 autobusë të mbushur me mijëra civilë janë larguar nga qyteti i rrethuar ukrainas, Sumi, ka thënë Komiteti i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar.

Qyteti Sumi është i rrethuar nga trupat ruse dhe ka qenë shënjestër e bombardimeve vdekjeprurëse dhe sulmeve ajrore në ditët e fundit.

Evakuimi është duke u organizuar bashkërisht nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Kryqi i Kuq ukrainas.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar ka thënë se Rusia ka dhënë dritën e gjelbër për evakuimet, mirëpo autobusët mund të mos shkojnë në mënyrë të sigurt në qytetin Poltava në qendër të Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Publikohet traileri i “The Kardashians”

Story i radhës

Për ta rrëzuar Ramën, demokratët duhet ta largojnë Lulin!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish