Kryetarit të shoqatës që dhuroi monumente për Shkupin 2014 iu ndalua hyrja në Greqi edhe për dy vjet

Shkup, 25 Dhjetor – Tashko Jovanov, i njohur si kryetar i Shoqatës për bashkimin shpirtëror të Setinci-Popadincit dhe Krushoradit nga Lerini, i cili në rrethana të diskutueshme dhuroi monumente për projektin Shkup 2014, iu ndalua hyrja në Greqi edhe për dy vjet.

 

Më parë ai kishte një ndalesë 7-vjeçare për të hyrë në Greqi, për të cilën besonte se kishte skaduar, veçanërisht pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës.

Në Greqi tani Krishtlindjet i ka zënë gjumi dhe them me vete, tani pas marrëveshjes kemi marrëdhënie miqësore, Maqedonia e Veriut, më lër të udhëtoj edhe mua. Dhe më thirrën kur më morën pasaportat dhe më vulosën dhe më thanë ‘nuk mundesh’ dhe më thanë edhe dy vjet e disa muaj, tha ai.

Shoqata për bashkimin shpirtëror të Setinci-Popadincit dhe Krushoradit nga Lerini doli si donator i monumenteve në qendër të Shkupit.

Burimi: zhurnal.mk

Story i mëparshëm

Teologu Dimroçi: Mesazhi i kishës sot është që sot ka një shpresë, Krishtlindja pikë referimi

Story i radhës

Pesë yje të Liverpoolit që mund të largohen nga klubi në janar

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish