Kryeministri spanjoll: Në Spanjë janë 3 milionë të infektuar, muaj të vështirë na presin

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez, ka thënë se numri i vërtetë i rasteve në vend është tre herë më shumë se numrin aktual I raportuar prej 1 milion të infektuarish, ndërsa ka paralajmëruar se muaj shumë të vështirë na presin në të ardhmen.

Ai nuk ka pranuar të marrë zbatoi kërkesën e disa rajoneve për të zbatuar një mbyllje kombëtare të plotë si në fazën e parë të pandemisë.

“Studimet të kryera nga institucionet publike të drejtuara nga ekspertë shkencorë tregojnë se numri real i njerëzve që janë infektuar në vendin tonë tani tejkalon tre milion bashkatdhetarët tanë,” tha Sanchez

Sipas shifrave të fundit nga ministria e shëndetësisë e Spanjës, numri mesatar i rasteve për 100,000 njerëz në të gjithë vendin është 348. Në rajonin më të prekur, Navarre, kjo shifër rritet në 1,058,5.

Kryeministri tha se megjithëse “javët dhe muajt e ardhshëm të dimrit do të jenë shumë të vështira”, Spanja mund të rrafshojë edhe një herë kurbën.

“Unë dua të jem shumë i qartë për këtë,” tha ai. “Ne duam dhe kemi nevojë të shmangim një bllokim tjetër si ai që kemi pasur në pranverë me çdo kusht.”

Ngjarja paraprake

Milani bind në fushë

Ngjarja e ardhëshme

Kryetari i Sindikatës së Naftëtarëve me Covid: Jam shumë i rënduar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian