Kryeministri izraelit zotohet të rritë sulmet ndaj Hamasit midis përshkallëzimit të dhunës

Kryeministri Benjamin Netanyahu paralajmëroi të martën se Izraeli do të rritë sulmet ndaj sundimtarëve islamikë të Gazës Hamas pasi dy gra izraelite u vranë nga raketa të hedhura nga enklava, raporton France24.

“Që nga dje, ushtria ka kryer qindra sulme kundër Hamasit dhe Xhihadit Islamik në Gaza … dhe ne do të intensifikojmë më tej fuqinë e sulmeve tona,” tha Netanyahu në një video të lëshuar nga zyra e tij, duke shtuar se Hamas “do të jetë goditi në mënyra që nuk i pret “.

Udhëheqësi izraelit ishte duke folur pasi dy gra izraelite u vranë në qytetin jugor të Ashkelon nga raketa të hedhura nga Rripi i Gazës.

“Ne shprehim keqardhjen për vdekjen e dy grave izraelite dhe ju kërkoj që të respektoni udhëzimet e sigurisë,” shtoi Netanyahu, duke iu drejtuar izraelitëve në fund të një takimi të sigurisë në Izraelin jugor.

Ngjarja paraprake

Dibër, diaspora nga SHBA donacion për spitalin

Ngjarja e ardhëshme

Në qendrat shëndetësore në zonat turistike do të ketë teste të shpejta anti-COVID!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian