Kryeministri i Sllovenisë mbështet rizgjedhjen e Donald Trumpit

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha sot ka mbështetur rizgjedhjen e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, duke thënë se Joe Biden do të ishte një udhëheqës i dobët, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një postim në Twitter, Jansha shtoi emrin e tij në listën e liderëve rajonalë të cilët e kanë mbështetur hapur Trumpin gjatë fushatës zgjedhore. Ato përfshijnë përkatësisht liderët hungarezë dhe serbë, Viktor Orban dhe Aleksandar Vuçiç.

“Ne e respektojmë jetën personale të vështirë, tragjike të Joe Biden dhe disa prej arritjeve të tij politike vite më parë”, shkroi Jansha në Twitter, duke iu referuar disa humbjeve të mëdha personale që kur Biden hyri në jetën politike.

Në vitin 2015, djali i tij i madh, Beau Biden vdiq nga kanceri. Më shumë se katër dekada më parë, një aksident me makinë shkaktoi vdekjen e gruas dhe vajzës së tij.

“Por sot, nëse zgjidhet, ai (Biden) do të ishte një nga presidentët më të dobët në histori. Kur një botë e lirë ka shumë nevojë për një SHBA të fortë si kurrë më parë. Forca, fitoni, Donald Trump”, shkroi Jansha në Twitter.

Sllovenia është vendlindja e zonjës së parë, Melania Trump.

Trump do të përballet me Bidenin në zgjedhjet e 3 nëntorit ndërsa ai kërkon një mandat tjetër 4-vjeçar. Biden aktualisht po udhëheq në sondazhet.. .

Ngjarja paraprake

Hoti: Kosova do furnizohet me gaz nga Maqedonia e Veriut

Ngjarja e ardhëshme

“Mbreti i Futbollit” sot mbush 80 vjet

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian