Kroaci: Pamjet satelitore tregojnë shkallën e tërmetit shkatërrues, Petrinja ka rënë 12 centimetra!

Analizat e imazheve të radarëve satelitorë nga platforma Sentinel-1 po publikohen në rrjetet sociale, të cilat zbulojnë më tej natyrën dramatike të tërmeteve rreth Petrinja dhe Glina ditët e fundit në Kroacia.

Oikon Ltd. – Instituti i Ekologjisë së Zbatuar postoi regjistrimet në profilin e tij në Facebook, duke iu referuar Mladen Viher nga Akademia Ushtarake Kroate, e cila tregon se zona më e gjerë e Petrinjës ra me më shumë se 12 centimetra, ndërsa zona në anën tjetër të zonës, rreth Glinska Poljana, u rrit për shtatë centimetra.

Sotiris Valkaniotis, një ekspert ndërkombëtar në tektonikë dhe paleosizmologji, postoi në profilin e tij në Twitter një paraqitje grafike të të dhënave Sentinel-1 mbi rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga një tërmet me fuqi 6.2 në zonë.

Sidoqoftë, ai regjistron tërmetin si një madhësi prej 6.4, i cili u regjistrua në momentet e para pas tërmetit rreth Petrinjës nga instrumentet matëse sizmologjike me qendra në SHBA. Në një tjetër postim në Twitter, Valkanoitis postoi një grafik tjetër.

“Shkatërrimi më i madh i tokës për shkak të tërmetit në Evropë që nga Norvegjia në 2016,” shkroi ai krahas fotos.

Ai shpjegoi se kishte një çarje në drejtim nga veriperëndimi në juglindje të Petrinja.

“Çarja duket se ka arritur në sipërfaqe (tokë), kështu që çarja sipërfaqësore duhet të jetë në gjendje të gjendet në fusha.”

Alen Berta postoi në Facebook një tjetër shfaqje grafike të së njëjtës me të cilën doli Oikon Ltd. Por ai shtoi një grafik tjetër, një që tregon mbivendosjen e zonës që është ngritur me një paraqitje grafike të dëmtimeve në atë zonë.

Andrija Mohoroviçiq, një shkencëtar i njohur nga Kroacia, bëri një zbulim në lidhje me strukturën e Tokës që ndikoi rrënjësisht në një numër fushash shkencore.

“Deri më tani, ne kemi jetuar në besimin se tërmeti maksimal (në zonë) është afërsisht ajo që ka ndodhur, madhësia 6,2 ose 6,3. Ky tërmet, të cilin ne llogarisim të jetë maksimumi, zakonisht llogaritet të jetë fjalë për fjalë maksimumi, të ndodhë jashtëzakonisht rrallë, të themi një herë në 100,000 vjet. Është e mundur që të kemi pasur një aksident dhe të kemi pasur atë tërmet”, tha ai.

Sidoqoftë, në vitin 1909 ndodhi një tërmet i madh, i cili shkatërroi oxhaqet në Zagreb. Ai kishte një madhësi më të vogël, rreth 5.8, mbase 6, por bazuar në të, Mohoroviçiq bëri zbulimin e tij të madh botëror: ai shpjegoi se si u zbulua ‘ndërprerja Mohoroviçiq’, përndryshe objekti më i madh fizik në Sistemin Diellor me emrin e ndonjë njeriu.

Ngjarja paraprake

Rikthehet bora, moti për këtë fundjavë dhe ditët e para të javës së ardhshme

Ngjarja e ardhëshme

Parashikimi i motit për sot, dita nis me diell dhe...

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian