Kriza me Covid-19, Italia pritet të shpallë të hënën masa të reja

Kryeministri italian, Giuseppe Conte pritet të njoftoj disa masa të reja shtrënguese ditën e hënë për shkak të përkeqësimit të shifrave me të infektuar si pasojë e koronavirusit.

Burime nga qeveria italiane bëjnë me dije se në fillim të javës që vjen Conte pritet të prezantojë masat e reja ku mes të cilave janë rikthimi i izolimit në zonat e rrezikuara dhe ndalimin e qarkullimit të qytetarëve mes rajoneve, raporton A2.

Momentalisht Italia ka vendosur disa masa duke përfshirë mbylljen e lokaleve dhe restoranteve, por përkeqësimi i ditëve të fundit po i detyron autoritetet të ndërmarrin sërish masa ekstreme.

Ditën e fundit Italia raportoi mbi 30 mijë raste të reja me Covid-19.

Ngjarja paraprake

Ky shtet i madh merre vendimin për mbylljen e kufijve deri në fund të nëntorit

Ngjarja e ardhëshme

E veshur me bikni, Kim Kardashin i lë të gjithë pa fjalë nga pushimet në ishull

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian