Kritikoi presidentin Xi Jinping, miliarderi kinez nuk është parë në publik që dy muaj

Miliarderi kinez i teknologjisë Jack Ma nuk është parë në publik për gati dy muaj, pasi kishte kritikuar presidentin e Kinës, Xi Jingping.

Jack
Ma, një nga personat më të suksesshëm në Kinë, kishte kritikuar rregullatorët
financiar në Kinë dhe bankat që janë në pronë të shtetit gjatë fjalimit në
Shanghai në tetor, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Sinjali.

Ai ka bërë thirrje për reforma. Fjalimi i tij kishte zemëruar qeverinë e Kinës, që e vlerësoi kritikën e Ma-s si sulm ndaj autoritetit të Partisë Komuniste dhe filloi me “goditjet” ndaj bizneseve të Ma-s.

Më pas Kina nisi
një hetim anti-monopol për Alibaba Group të MA-s.

Po ashtu Ma që nga nëntori është zhdukur nga sytë e publikut./Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Për 3 muaj, 10 salla do të pajisen me mjete për gjykime online

Ngjarja e ardhëshme

Forcat turke neutralizojnë 4 terroristë të PKK/YPG-së në Sirinë veriore

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian