Kripto që nuk tregon ndonjë ngjitje të fortë

Ethereum (ETH) tregtohet me 2,932.45 USD, me një vëllim tregtimi prej 9,666,018,686 USD në 24 orët e fundit. Çmimi i Ethereum shënoi një fitim prej 1.23%, një nivel më të ulët 24 orësh prej 2,870.18 dollarë dhe një nivel të lartë prej 2,980.08 dollarë.

Aktualisht është në vendin e dytë në grafikun e kapitalit të tregut të monedhave, me një kapak tregu aktual prej 2 USD. Shenjat në qarkullim tani janë gjithsej 350,616,744,281 ETH.

Tre muaj më parë, ETH – kriptomonedha e dytë më e madhe – tregtohej me 4,809 dollarë; më 11 janar 2022, ajo ra në 3,251 dollarë dhe më 4 shkurt, ishte në 3,026 dollarë.

Monedhat e tjera, duke përfshirë Tether, BNB, USD Coin, XRP, Cardano, Solana dhe Terra, po shohin gjithashtu rënie të konsiderueshme, duke dëmtuar tregun.

Këto ulje të rëndësishme të kohëve të fundit në Ethereum dhe Bitcoin janë nxitur gjithashtu nga inflacioni i vazhdueshëm në rritje, një raport i zymtë i punësimit në dhjetor dhe sugjerime të vazhdueshme nga Rezerva Federale se banka qendrore mund të fillojë të ngadalësojë hapat për të mbështetur ekonominë ndërsa përmirësohet.

Parashikimi i Çmimit Ethereum

Bazuar në të dhënat aktuale, çmimi i Ethereum do të jetë mesatarisht 2,822.07 dollarë dhe do të arrijë një nivel maksimal prej 3,174.82 dollarë.

Pasi arriti vlerën maksimale prej 4,100 dollarë më 27 dhjetor, Ethereum është luhatur midis 2,100 dhe 4,000 dollarë në ditët pasardhëse.

Pavarësisht fillimit të dobët të vitit 2022, shumë analistë mbeten optimistë, duke parashikuar se Ethereum do të arrinte dhe do të kalonte 12,000 dollarë këtë vit.

ETH/USD në 2886.5 dollarë në grafikun ditor | Burimi: TradingView.com

Lexim i ngjashëm | Ethereum përballet me refuzim, pse ETH mund të bjerë nën 3 mijë dollarë

Ndërkohë, pas një nëntori të fuqishëm, Bitcoin gjithashtu është ndalur gjatë muajit të kaluar. Bitcoin arriti një nivel të ri të të gjitha kohërave kur kaloi 68,000 dollarë.

Nuk ka dyshim se Bitcoin dhe Ethereum do të vazhdojnë të luhaten në të ardhmen dhe ekspertët këshillojnë investitorët të qëndrojnë të kujdesshëm.

Ekspertët thonë se duhet të anashkaloni uljet dhe ngritjet ndërsa bëni një investim afatgjatë. Kjo nuk do të thotë që rënia e fundit e çmimit ka shuar paqëndrueshmërinë e Ethereum.

Eksperti i kriptove këshillon për ETH

Çështja e vërtetë është nëse këto monedha do të vazhdojnë të rriten apo jo pasi të jenë në pronësi, tha Jeremy Schneider, guru i investimeve të Klubit të Financave Personale.

“Jo më shumë se 5% e të gjithë portofolit tuaj duhet të mbahet si Ethereum për shkak të mungesës së sigurisë se vlera e tij do të rritet”, tha Schneider.

Eksperti i investimeve shtoi se njerëzit nuk duhet të investojnë duke rrezikuar të mos përmbushin objektivat e tyre të tjerë financiarë, të tillë si shlyerja e borxhit me interes të lartë ose përgatitja për pensionin e ardhshëm.

Ashtu si Bitcoin, Ethereum ka blockchain-in e tij, të mirëmbajtur nga një rrjet global me mbi 2.4 milionë kompjuterë të njohur si “nyje”. Kushdo me harduerin, aftësitë dhe kohën e kërkuar mund të ekzekutojë një nyje Ethereum dhe të kontribuojë në vlefshmërinë e rrjetit.

Minatorët janë përgjegjës për gjetjen e blloqeve të reja në rrjetin Ethereum. Këto janë analoge me kutitë dixhitale që ruajnë transaksione dhe të dhëna të tjera.

Minatorët konkurrojnë duke përdorur pajisje të specializuara kompjuterike për të qenë personi tjetër që do të shtojë një bllok në zinxhir dhe do të mbledhë tarifat e transaksionit (nga transaksionet që ata shtojnë në bllok) si dhe “shpërblimet e bllokut”.

Imazhi i veçuar nga CoinSpeaker, grafiku nga TradingView.com

Burimi: https://www.newsbtc.com/crypto/ethereum-price-crypto-not-showing-any-ascent/

Story i mëparshëm

Sot në Maqedoni nis testimi skrining për virus

Story i radhës

Rama: Shkolla “Sami Frashëri” do të jetë gati në shtator

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish