Kremlini: SHBA-ja mund ta zgjidhë konfliktin në Ukrainë, por nuk e ka shfrytëzuar mundësinë

Kremlini tha se SHBA-ja mund të zgjidhë konfliktin në Ukrainë duke “i dhënë komandë” Kievit, por nuk ka arritur të shfrytëzojë mundësinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, në një konferencë shtypi, duke komentuar deklaratën e ish-presidentit amerikan Donald Trump, tha: “Zoti Trump nuk është larg së vërtetës, presidenti i SHBA-së me të vërtetë, nëse dëshiron t’i japë fund këtij konflikti, mund ta bëjë shumë shpejt, duke shfrytëzuar mundësinë e tij për t’i dhënë udhëzime regjimit të Kievit”.

Peskov shtoi se lufta që filloi shkurtin e kaluar nuk do të përfundojë “për një ose dy ditë”, por “çelësi” për përfundimin e saj është “kryesisht në duart e Washington-it”.

Por në vend të kësaj, presidenti “zgjedh rrugën e pompimit të mëtejshëm të Ukrainës me armë e kështu me radhë”, shtoi ai.

Peskov u pajtua me komentet e Trump-it se furnizimi i Ukrainës me tanke të rënda dhe diskutimet për dërgesa të avionëve janë “faktor përshkallëzues”.

Pas disa javësh hezitim, Gjermania ra dakord të dërgojë tanke “Leopard 2” në Ukrainë. Ajo gjithashtu do të autorizojë vendet e tjera që kanë rezervat e tyre të tankeve për t’i eksportuar ato në Kiev.

Ndërkohë, SHBA-ja do të dërgojë 31 tanke “Abrams” në Ukrainë.

Në përgjithësi, pozicioni i SHBA-së është “diametralisht i kundërt” me atë të Rusisë, kështu që nuk ka lëvizje drejt negociatave për Ukrainën, tha Peskov.

Duke folur për deklaratën e nënsekretares amerikane të Shtetit Victoria Nuland, e cila tha se Washington-i mund të lehtësojë sanksionet nëse Rusia tërheq trupat e saj nga Ukraina dhe kthen territoret e pushuara, zyrtari rus tha: “Ne nuk jemi të prirur të ekzagjerojmë, asgjë e re nuk u tha”.

Zëdhënësi tha se akuzat e SHBA-së kundër grupit “Wagner” janë “të pabaza” dhe se nuk janë paraqitur prova për “aktivitetet e paligjshme” të supozuara të tij.

“Nuk ishte dje që dëgjuam për herë të parë deklarata të tilla për demonizimin e Kompanisë Private Ushtarake (PMC) ‘Wagner’ nga Washington-i, kjo ka ndodhur për shumë vite”, theksoi Peskov.

“Asnjë provë, asnjë konfirmim – asgjë nuk i paraqitet opinionit. Kjo zhvlerëson ndjeshëm kuptimin e deklaratave që vijnë nga Washington-i”, shtoi ai.

Washington-i të enjten e përkufizoi zyrtarisht grupin “Wagner”, i cili është i përfshirë në luftën në Ukrainë, si një organizatë kriminale transnacionale.

Story i mëparshëm

Bytyqi-Qyra: Liberalizimi i tregut të punës i domosdoshëm për të rritur produktivitetin dhe konkurrueshmërinë e ekonomisë

Story i radhës

KRU ‘Prishtina’ tregon orarin e reduktimeve për zonat e prekura nga vërshimet

Të fundit nga