Kremlini la të hapur opsionin e përdorimit të armëve bërthamore, ky është reagimi i SHBA

Pentagoni ka dënuar refuzimin e bërë të martën nga zëdhënësi i Kremlinit për të përjashtuar opsionin e përdorimit të armëve bërthamore gjatë konfliktit në Ukrainë.

Dmitry Peskov i tha CNN International se armë të tilla mund të përdoren nëse Rusia përballet me një “kërcënim ekzistencial”. Rusia ka stokun më të madh në botë të kokave bërthamore.

Në përgjigje të kësaj deklarate, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes amerikane, John Kirby tha se komentet bërthamore të Moskës ishin “të rrezikshme”.

“Kjo nuk është mënyra se si duhet të veprojë një fuqi e përgjegjshme bërthamore,” u tha ai gazetarëve.

Por Kirby shtoi se zyrtarët e Pentagonit “nuk kanë parë asgjë që do të çonte në përfundimin se duhet të ndryshohet qëndrimin strategjik parandalues i SHBA-ve”.

Ne e monitorojmë këtë sa më mirë që mundemi çdo ditë”, shtoi ai.

Ish-sekretari i mbrojtjes i SHBA-së Leon Panetta kritikoi gjithashtu komentet e Peskov.

Unë nuk e shoh si të rrezikshme, Rusia po kërkon një justifikim të mundshëm për përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët,” tha Panetta për CNN.

Dhe duke e bazuar sinqerisht në një premisë shumë të rreme se Rusia në një farë mënyre po kërcënohet. Mendoj se kjo paraqet një shqetësim real që Rusia të paktën po e shqyrton këtë mundësi.

Nuk e di nëse do të ndodhë. Por mendoj se Putini duhet të shqetësohet se si do të përgjigjen SHBA-të, ai duhet të shqetësohet për mbijetesën e tij.”, tha ai.

Kujtojmë se Putini vuri në gatishmëri të posaçme forcat bërthamore të vendit të tij më 27 shkurt, por zyrtarët perëndimorë të mbrojtjes thanë më pas se nuk kishin parë ndonjë shenjë të rëndësishme të mobilizimit të bombarduesve, raketave dhe nëndetëseve strategjike ruse.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Demokracia në një udhëkryq dhe desocializmi politik

Story i radhës

Ariana Grande i dhuron Kim Kardashian linjën e saj të bukurisë mes romancës me Pete Davidson

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish