Kremilini akuzon SHBA se po i hedh ‘benzinë ​​zjarrit’ me armë të reja

Kremlini ka akuzuar SHBA-në se “i ka hedhur benzinë ​​zjarrit qëllimisht” pasi Uashingtoni tha se do të furnizonte Ukrainën me sisteme të avancuara raketore, raporton BBC, përcjell Bota sot.

“Furnizimet e tilla” nuk e inkurajojnë Kievin të rifillojë bisedimet e paqes, u tha gazetarëve zëdhënësi rus Dmitry Peskov, duke shtuar se Uashingtoni dëshironte “të luftonte Rusinë deri në ukrainasin e fundit”.

Shtetet e Bashkuara ranë dakord të sigurojnë raketa të drejtuara me saktësi, të cilat mund të arrijnë objektiva deri në 70 km, pasi kanë marrë garanci se armët nuk do të përdoren për të sulmuar objektivat brenda Rusisë.

Presidenti i Ukrainës Zelensky ka thënë se vendi i tij “nuk ka ndërmend” ta bëjë këtë.

Më herët, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov tha se dërgimi i planifikuar i këtyre armëve të reja në Ukrainë rrit rrezikun e tërheqjes së SHBA-së në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

“Çdo furnizim me armë që vazhdon… rrit rreziqet e një zhvillimi të tillë,” e citoi atë të thoshte agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

“Kjo është e paprecedentë, kjo është e rrezikshme”, shtoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Arsovska-Brot: Shkëmbimi i praktikave të mira midis qyteteve evropiane është me rëndësi për zhvillimin lokal

Story i radhës

Kuvendi porosi AKEP-it: Monitoroni portabilitetin e numrave dhe dorëzimin e pakove në adresë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish