Krasniqi arrin në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të xhudos

Krasniqi arrin në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të xhudos

E arta olimpike, Distria Krasniqi, po vazhdon të tregojë vetën në arenën ndërkombëtare, ku tani ka arritur një tjetër sukses, kësaj radhe në Kampionatin Botëror të xhudos.

Në Tashkent të Uzbekistanit, Krasniqi tani ka arritur të kualifikohet në fazën e gjysmëfinales së këtij turneu.

Në kuadër të kategorisë deri në 52 kilogramë, Krasniqi në çerekfinale e mposhti xhudisten nga Mongolia, Khorloodoi Bishreld.

E në rrugëtimin e saj deri në gjysmëfinale, para fitores ndaj Giuffridas, Krasniqi raundin e parë e kaloi pa luftë, kurse në raundin e dytë e mposhti xhudisten nga Tai Pei, Lin Hsuan Hsu, ndërsa në të tretin shënoi fitore kundër italianes, Odette Giuffrida.

Tani, në gjysmëfinale Distria do të përballet me xhudisten nga Britania e Madhe, Chelsie Giles.

​Distria Krasniqi kalon në çerekfinale të Kampionatit Botëror

Distria Krasniqi fiton pas 30 sekondave luftën e parë në Tashkent të Uzbekistanit. Xhudistja Distria Krasniqi ka kaluar pa telashe pengesën e parë në Kampionatin Botëror të xhudos.

Distria e ka nisur me fitore Kampionatin Botëror të xhudos që po mbahet në mbahet në Tashkent të Uzbekistanit. Pejania e ka nisur garën nga raundi i dytë duke u ndeshur me xhudisten Lin Hsuan Hsu nga Taipei Kinez.

Ajo ka arritur të fitojë pa vështirësi me ‘ippon’ dhe pas vetëm 30 sekondave luftë në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Në raundin e parë, kampionia olimpike kaloi pa luftë, ndërsa në raundin e tretë do të ketë punë me xhudisten italiane, Giuffrida Odette. Distria po udhëhiqet nga ish-bashkë-lojtarja, trajnerje Majlinda Kelmendi.

Krasniqi ka fituar ndeshjen e dytë për të kaluar në çerekfinale të Kampionatin Botëror të xhudos.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Fusnin veshje në Shqipëri duke shmangur doganën; pranga vlonjatëve

Story i radhës

​MBPZhR: Koha më e mirë për mbjelljen e grurit është periudha ndërmjet 5 dhe 30 tetorit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish