Kovid 19 RMV/ 4 të vdekur, 393 raste të reja.Shërohen 90 pacientë

Illustration of antibodies (y-shaped) responding to an infection with the new coronavirus SARS-CoV-2. The virus emerged in Wuhan, China, in December 2019, and causes a mild respiratory illness (covid-19) that can develop into pneumonia and be fatal in some cases. The coronaviruses take their name from their crown (corona) of surface proteins, which are used to attach and penetrate their host cells. Once inside the cells, the particles use the cells’ machinery to make more copies of the virus. Antibodies bind to specific antigens, for instance viral proteins, marking them for destruction by other immune cells, such as the macrophage white blood cell behind the virus.,Image: 517363271, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no

Vazhdon rritja e infektimeve me virusin korona në Maqedoni.Në 24 orët e kaluara, nga 2464 teste janë diagnostifikuar 393 raste të reja, numri më i madh në SHkup- 189, Kumanoveë 14, Dibër 2, Shtip 13, Prilep 19, Tetovë 27, Veles 12, Manastir 9, Ohër 5, Kavadar 8, Gostivar 6, Gjevgjeli 15, Strumicë 15, Kriva Pallankë 4, Radovish 10 raste.

Në kushte spitalore betejën me virusin e kanë humbur 4 pacientë , Nga Shkupi (83 vjeç) , Kumanova (62 vjeç) , Kërova ( 80 vjeç) dhe Radovish ( 54 vjeç).

Institui i shëndetit publik ka regjistruar 90 pacientë të shëruar , shumica në Shkup 34.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve me Kovid 19 në vend shkon në 20555, i të shëruarve 16099, ndërsa i të vdekurve 785. Raste aktive për momentin janë  3671.

Ngjarja paraprake

Ky është parashikimi i motit për të dielën në Kosovë

Ngjarja e ardhëshme

3 taktika manipuluese që përdorin miqtë toksikë për t'ju mbyllur gojën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian