Kovaçevski: BE është alternativa e vetme për të ardhmen e vendit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme të përbashkët me dërguarin special të SHBA-ve, Gabriel Escobar tha se nuk mund të rinegociohet korniza negociuese me Bullgarinë.

Kovaçevski tha se korniza ka kushtet e saja dhe se nuk do të ketë negociatat të reja. Me këtë kornizë negociuese që e ka miratuar Maqedonia në Kuvend, mbrohet identiteti maqedonase dhe siguron të ardhmen evropiane të vendit.

“Marrëdhëniet bilaterale me Bullgarinë nuk do të ndikojnë në negociatat me BE-në, dhe se në të ardhmen nuk do të ketë kushte të reja”, tha Kovaçevski.

Kryeministri tha se BE-ja është alternativa e vetme për të ardhmen e vendit, dhe shtoi, se çdo rrugë tjetër është pasiguri dhe se në të ardhmen askush nuk mund të garanton se kur do të mundemi të bëhemi anëtarë i BE-së.

Story i mëparshëm

Ramadani: Kam 12 vite i ikur nga shtëpia, ja çfarë i thashë babait

Story i radhës

Prigozhin gjithashtu “vdiq” në vitin 2019 nga rrëzimi i aeroplanit, por ja çfarë kishte ndodhur dy ditë më vonë

Të fundit nga