Kosovë/Paralajmërohen masa të reja për secilën komunë

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka thënë se gjatë ditës do të bëhen publike vendimet e reja për secilën komunë.

Kjo sipas Zemajt do të bëhet pas publikimit të statistikave nga Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK).

“Sot e kemi vlerësimin që bëhet nga IKSHPK. Pas orës 15:00 do të publikohen vendimet e reja për çdo komunë”, tha Zemaj në konferencën për media për punësimin e specialistëve të pa punë.

Zemaj ka thënë se nga e marta do të hapet konkursi i specialistëve të papunë në ShSKUK.

“Sot do ta ndajmë lajmin e ri për specialistët e pa punë. Kjo është ditë e madhe dhe është lajm i mirë për qytetarët dhe shëndetësinë kosovare. E konfirmojmë se specialistët po punësohen, SHSKUK nga nesër hap konkursin për specialistët e papunë. Nga sot nuk ka më asnjë mjek që do të mbetet në rrugë. Edhe në të ardhmen nuk do të lejoj që asnjë mjek të mbetet i papunë”, ka thënë Zemaj.

“Ky nuk ka qenë vetëm premtim, por zotim i Qeverisë së Kosovës, por ne nuk do të ndalemi, dhe ministrat paraprak çështjen e punësimit e kishin peng”.

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka folur edhe për ndërtimin e spitalit COVID-19, të paralajmëruar dy muaj më parë.

“Edhe sot në takim është kërkuar që të shpejtohet dinamika e procedurave, procedura teknike kanë përfunduar dhe procesi duhet të përmbyllët”, ka thënë Zemaj.

Që nga fillimi i pandemisë më 13 mars të këtij viti deri më 14 nëntor, në Kosovë janë infektuar 28.616 persona prej të cilëve 17.055 janë shëruar ndërsa 809 kanë vdekur.

Në ditët e fundit ka pasur një rritje të numrit të të infektuarve duke detyruar autoritetet të vendosin masa kufizimi në lëvizje në disa komuna të vendit.

Ngjarja paraprake

Huawei mund të blejë teknologji Amerikane të çipeve

Ngjarja e ardhëshme

AC Milan konsideron rinovimin me yllin e skuadrës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian