Kosova pëson humbje të thellë nga Danimarka, shuhen ëndrrat e saj

Kombëtarja e Kosovës nuk ia del me Danimarkën në arenën sportive në Naestved, duke i shuar të gjitha shpresat për pozitën e dytë.

Danezët shënuan fitore të thellë me rezultat 105:71 (26:19, 20:17, 30:17, 29:18) ndaj Kosovës, në takimin e xhiros së katërt të parakualifikueseve për EuroBasket 2025.

Basketbollistët e Kosovës luajtën dobët dhe si rrjedhojë e kësaj pësuan humbje të thellë. 

Image

Çereku i parë 26:19 në të mirën të danezëve, ndërsa minuta e 20-të regjistronte rezultatin 45:36 në disfavor të Kosovës.   

Në çerekun e tretë pritej më shumë, por luajtën edhe më dobët, duke thelluar ekipi vendas rezultatin në 14 pikë (57:43) në minutën e 25-të.

Në minutën e 28-të, gjithçka ishte e ditur, Danimarka thellon epërsinë në 25 pikë (70:45) dhe për të fituar takimin me Danimarka kryeson në grupin C me 5 pikë, sa ka edhe Norvegjia dhe Kosova ngujohet në fund me 5 sosh dhe i shuan shpresat për ndonjë kualifikim të mundshëm.

Kjo ishte ndeshja fundit për Kosovën në grupin C, me një bilanc negativ, një fitore e tre humbje.

Basketbollistët Kevin Larsen me 20 pikë i ndihmuar nga Leonardo Carlino 14, Jonas Zahoro 13, Daniel Mortensen me 12 sosh, ishin më efikasit të danezët dhe Drilon Hajrizi me 17 e Dardan Berisha me 17 të Kosova.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pritet të thellohet bashkëpunimi mes FSK-ës dhe Komunës së Prishtinës

Story i radhës

Kim Kardashian merr vëmendjen me veshjen e argjendtë rrugëve të Los Angelesit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish