Kosova pa domen interneti, flet koordinatori për siguri kibernetike Zafir Berisha

Kosova është i vetmi vend që nuk e ka të definuar domenin e vetë të internetit. Sipas ekspertëve të IT’së por edhe përfaqësuesve të institucioneve kjo shkakton probleme sa i përket sigurisë.

Kosova është i vetmi vend në rajon pa domen e vetë të internetit. Si pasojë e kësaj promovimi i Kosovës dhe siguria e internetit që përdoret sipas ekspertëve të IT’së është në pikëpyetje.

Mungesa e domenit shtetëror paraqet problem për kompanitë që punojnë në sektorin e teknologjisë informative dhe për bizneset.

Në mungesë të sovranitetit digjital aktualisht sa herë që qytetarët e Kosovës lidhen me internet IP adresat e tyre lidhen me vendet e tjera të rajonit si Shqipëria, Serbia si dhe Maqedonia e Veriut.

Marrja e domenit nga ana e Kosovës komplikohet edhe më shumë për shkak të mungesës së anëtarësimit në Organizatën e kombeve të Bashkuara si dhe në disa mekanizma të tjerë të kësaj organizate, thotë Zafir Berisha, zëvendësministër në ministrinë e Punëve të Brendshme.

Ngjarja paraprake

Pa maskë në rrugë, Policia gjobit 356 qytetarë. S’mungojnë as shoqërimet në komisariate

Ngjarja e ardhëshme

Turqia raporton 1.815 raste të reja dhe 1.504 të shëruar nga COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian