Kosova i mposhti, rumunët shpërthejnë me akuza të rënda

Hendbollisti Javier Humet ofroi detaje befasuese nga ekipi kombëtar i Rumanisë, në një diskutim me media rumune “ProSport”, pasi që selektori Rareș Fortuneanu raportoi se ai refuzon ekipin kombëtar.

Lojtari i Dinamos së Bukureshtit, u shqetësua më shumë pas deklaratës së selektorit: “Unë nuk mund të detyroj askënd të vijë në ekipin kombëtar, nëse ai nuk ka zemër të hapur”.

Javier Humet, spanjoll me nënshtetësi rumune, deklaroi se ai nuk do të vijë më në ekipin kombëtar pasi u ofendua para rreth 30 personave nga një zyrtar i Federatës Rumune të Hendbollit.

“Humbja e Rumanisë ndaj Kosovës në kualifikimet e Euro 2022 zbulon shumë detaje brenda ekipit kombëtar. Problemet që me kalimin e kohës mund të kenë kontribuar në një masë më të madhe ose më të vogël në situatën aktuale të përfaqësueses së parë.

Një nga problemet ishte dhe ende është refuzimi i disa lojtarëve për të ardhur në ekipin kombëtar. Javier Humet është një nga emrat që janë folur publikisht”, shkruan “ProSport”.

“Unë nuk mund të detyroj askënd të vijë në ekipin kombëtar, nëse ai nuk ka zemër të hapur”, deklaroi mes të tjera Rareș Fortuneanu për “ProSport’.

Deklarata e trajnerit provokoi Javier Humet. “Së pari, gjithmonë kam ardhur në ekipin kombëtar me zemër të hapur, nuk kam pasur asnjë përfitim ekonomik dhe asgjë. Unë gjithmonë kam ardhur në ekipin kombëtar në Rumani, sepse ndihem shumë mirë këtu. Tani është edhe vendi im, shtëpia ime ”, tha lojtari i Dinamos.

Javier Humet tha arsyen e vërtetë pse ai nuk do të vijë më në ekipin kombëtar.

“Unë thjesht jam ofenduar! Me kalimin e kohës, kam pasur shumë keqkuptime me menaxhmentin, nuk jam trajtuar mirë”, tha anësori i djathtë. Ai shmangu dhënien e emrave, por doli me shpjegime shtesë: “Deri në një pikë, kur u ndjeva i ofenduar.

Dhe unë i thashë Rares Fortuneanu shumë qartë dhe shumë drejtpërdrejt. Nuk mund të vij më në ekipin kombëtar, jo si lojtar, por si njeri. Nuk mund t’i lejoj njerëzit të më ofendojnë në publik.

Nuk do të doja të thoja emra, por shumë gjëra kanë ndodhur deri më tani. Në Itali ishte pika e fundit kur edhe u mbush gota. Disa fjalë u thanë para shumë njerëzve …

Unë u ndjeva shumë i ofenduar. Unë i thashë se nuk vij më në ekipin kombëtar, sepse nuk jam i respektuar si person. Në të kaluarën unë gjithashtu kisha probleme edhe me aeroplan.

Në një moment duhet të paguaj biletën time të aeroplanit”, tha ai.

Javier Humet është sezoni i 8-të që luan në Bison League. Para se të arrinte në Dinamo, ai gjithashtu luajti për HCM Constanța, CSM Bukuresht dhe Steaua.

Ngjarja paraprake

Vaksinat/ Zaev: Jam i zhgënjyer nga BE-ja

Ngjarja e ardhëshme

Pakistan, 7 minatorë të vdekur në një shpërthim në minierë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian