Kosova e para, Franca e dyta, ja sa larg mbetet Serbia

Kosova po shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. 

Kosova ka fituar dy medalje të arta dhe një të bronztë dhe kryeson në renditjen e Evropianit, duke e lënë pas Francën me një medalje të artë, dy të argjendta e dy të bronzta. 

Ndërsa Italia është në vend të tretë me një medalje të artë e një të bronztë. 

Serbia dhe Kroacia renditen të 19-tit, pa asnjë medalje dhe me vetëm një vend të pestë pas dy ditëve të garave.
Kosova po sundon, Serbia mbetet shumë larg nesh.

Image

Renditja në faqen zyrtare të Federatës Evropiane të Xhufos

Distria Krasniqi (-48 kg) dhe Akil Gjakova (-73 kg) fituan medalje të arta dhe Nora Gjakova të bronztën në kategorinë – 57 kg.

Image

Driton Kuka dhe Akil Gjakova

Selektori i Kombëtares së Kosovës, Driton Kuka dhe kryetari i Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka, me punën e tyre, sot kanë bërë e gjithë bota të shkruajë e komentojë për ta dhe për shtetin e Kosovës.

Ngjarja paraprake

Drejtësi për Aushvicin e Kosovës

Ngjarja e ardhëshme

Meghan la një kartolinë të shkruar me dorë për Dukën e Edinburgut përpara funeralit të tij

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian