Koreja e Veriut zotohet të rrisë ekonominë pavarësisht ‘problemeve të ndërlikuara’

Parlamenti i Koresë së Veriut është zotuar të zhvillojë ekonominë dhe të përmirësojë jetesën e njerëzve pavarësisht “problemeve të vështira dhe të ndërlikuara” me të cilat u përball vitin e kaluar nga sanksionet dhe pandemia e koronavirusit, thanë media shtetërore të martën.

Asambleja e Lartë Popullore (SPA), parlamenti i shtetit të izoluar, u mblodh më 6 dhe 7 shkurt për të diskutuar punën e kabinetit dhe buxhetet e qeverisë dhe të miratojë ligje të reja për kujdesin e fëmijëve dhe mbrojtjen e banorëve jashtë shtetit, tha agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Mbledhja erdhi ndërsa Koreja e Veriut përballet me probleme ekonomike në rritje mes sanksioneve mbi programet e saj të armëve dhe bllokimet e COVID-19, të cilat shkurtuan ndjeshëm tregtinë me Kinën, aleatin e saj kryesor dhe shpëtimin ekonomik.

Në dhjetor, Kim lavdëroi disa suksese të arritura në zbatimin e një plani ekonomik pesëvjeçar që ai zbuloi në fillim të vitit të kaluar, por paralajmëroi për një “luftë të madhe për jetë a vdekje” këtë vit në arritjen e qëllimeve për të nxitur ekonominë dhe jetët e njerëzve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

3 shenja të horoskopit do të jenë me fat – 14 shkurti do të jetë magjik për ta

Story i radhës

14 vjet shtet, 4 vjet abort politik!

Të fundit nga