Konflikti në Ukrainë: Putin u thotë rusëve se siguria është e panegociueshme

Mes raporteve për më shumë trupa ruse që po afrohen drejt kufijve të Ukrainës, Presidenti Vladimir Putin ka këmbëngulur se interesat dhe siguria e Rusisë janë të panegociueshme, raporton BBC përcjell gazeta “Bota sot”.

Ai dha një adresë video, disa orë pasi presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi për “fillimin e një pushtimi rus”.

Rusia ishte gjithmonë “e hapur për dialog të drejtpërdrejtë dhe të ndershëm”, tha ai, por se kishte besim të plotë në ushtri.

Perëndimi ka njoftuar një sërë sanksionesh ndaj interesave ruse.

“Ne kemi shkëputur qeverinë e Rusisë nga financimi perëndimor,” tha zoti Biden, pasi dhoma e lartë e parlamentit rus autorizoi presidentin të dërgonte trupa në dy pjesë të Ukrainës lindore të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Putin deklaroi më herët se Rusia kishte njohur pavarësinë e të ashtuquajturave republika popullore të Luhanskut dhe Donetskut, duke urdhëruar trupat ruse në këto zona dhe duke prishur një marrëveshje paqeje me Ukrainën.

Pretendimi i tij se ata do të shkonin për të “ruajtur paqen” u përqesh si marrëzi nga Perëndimi. Zoti Biden tha se “për ta thënë thjesht, Rusia sapo njoftoi se po gdhend një pjesë të madhe të Ukrainës”.

Pavarësisht këmbënguljes së Putinit se ai ishte ende i hapur ndaj diplomacisë, ministri i jashtëm i Francës dhe Sekretari i Shtetit i SHBA-së Anthony Blinken anuluan të dy takimet e planifikuara me ministrin e jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov.

Nuk është ende e qartë nëse ndonjë trupë ruse ka kaluar ende kufirin në Ukrainë. Megjithatë, imazhet satelitore të SHBA-së kanë nxjerrë në pah disa dislokime të reja të trupave dhe pajisjeve në Rusinë perëndimore dhe më shumë se 100 automjete në një fushë ajrore në Bjellorusi afër kufirit të Ukrainës.

Zoti Biden tha se ai po shpallte një këst fillestar të masave, duke synuar “elitat” e rangut të lartë të Rusisë dhe borxhin e saj të jashtëm, për të parandaluar rritjen e financimit shtetëror nga institucionet financiare perëndimore.

Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe njoftuan gjithashtu një valë sanksionesh kundër bankave dhe individëve rusë të martën:

Gjermania ndaloi gjithashtu një projekt të madh të përbashkët infrastrukturor me Rusinë, gazsjellësin Nord Stream 2, pavarësisht nga mbështetja e Evropës në furnizimet me gaz rus dhe faktit që projekti prej 10 miliardë eurosh (8.3 miliardë £) është gati për të hapur linjat e furnizimit.

Të 27 vendet anëtare të BE-së ranë dakord për një sërë masash anti-ruse, duke synuar të gjithë 351 anëtarët e dhomës së lartë të Rusisë që votuan për të njohur dy rajonet e shkëputura të Ukrainës si shtete të pavarura. Përgjigja e BE-së synon gjithashtu 27 individë dhe entitete të përfshira në vendim.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson njoftoi se pesë bankave u janë ngrirë aktivet në Britani, së bashku me tre miliarderë rusë të cilët do të goditen me ndalimin e udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar. Kanadaja, Japonia dhe Australia më vonë konfirmuan masa të ngjashme.

Nënkryetarja e Komisionit Evropian Vera Jourova tha se ishte gabim të përjashtohej lideri rus. “Vladimir Putin duhet të jetë i pari në listë”, tha ajo për të përditshmen çeke Hospodarske Noviny.

Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss tha se Mbretëria e Bashkuar do të përdorë “çdo levë në dispozicionin tonë” për të ndaluar kërcënimet e Rusisë kundër Ukrainës. Duke iu përgjigjur kritikave nga disa deputetë se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk kishte shkuar aq larg, zonja Truss shkroi në The Times se aleatët e G7 kishin rënë dakord për sanksione të mëtejshme dhe “asgjë nuk është jashtë tryezës”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha më herët se do të konsideronte ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Rusinë për shkak të krizës.

Në një fjalim në mbrëmje drejtuar kombit, ai tha se po thërriste anëtarët rezervë ushtarakë për stërvitje – por gjithashtu tha se Ukraina do të ndiqte ende një zgjidhje diplomatike.

Nuk kishte nevojë” për një mobilizim të plotë ushtarak, tha Zelensky.

Rebelët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore kanë pushtuar zona të mëdha të territorit që nga shpërthimi i luftimeve të ashpra në vitin 2014. Rreth 14,000 njerëz – përfshirë shumë civilë – kanë vdekur që atëherë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

U nda edhe me Triksën, Donaldi shihet në krahët e një vajze tjetër!

Story i radhës

Bashkimi Evropian mbron Ukrainën nga sulmet kibernetike

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish