Konfirmohet varianti i ri i koronavirusit, është më ngjitës dhe shkakton sëmundje më serioze

Një lloj i ri mutantit Covid është gjetur tek një udhëtar të infektuar i cili shkoi në Japoni nga Filipinet, sipas zyrtarëve shëndetësorë.

Mirror shkruan se 60-vjeçari ishte asimptomatik kur mbërriti në Aeroportin Narita, afër Tokios më 25 shkurt.

Ai doli pozitiv për Covid-19 gjatë karantinës së detyrueshme, thonë autoritetet.

Zyrtarët japonezë të shëndetësisë thanë se ky variant i koronavirusit është “i dallueshëm” nga ata të zbuluar në Brazil, Afrikën e Jugut dhe Mbretërinë e Bashkuar, por besohet se mund të përbëjë një kërcënim të ngjashëm për variante që janë më vdekjeprurëse dhe ngjitëse sesa lloji origjinal.

Ministria e Shëndetësisë tha se ky lloj mutant është përhapur tashmë në Filipine dhe Japoni. Ai konfirmoi rastin për herë të parë të premten, duke thënë: “Tipi ka filluar të zbulohet në Filipine dhe është përhapur deri diku këtu“.

Njeriu që mbarti virusin në Japoni është duke kaluar nëpër trajtim në një institucion të caktuar. Kombësia e tij ende nuk është zbuluar.

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Infektive po monitoron përhapjen e virusit nga afër dhe ka bërë thirrje për masa më të rrepta të kontrollit kufitar për ta mbajtur atë nën kontroll.

Së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë, thonë se kanë zbuluar infeksione me variantin e ri në zonën qendrore të Filipineve që nga fundi i janarit.

Një total prej 34 rastesh janë konfirmuar në vend deri më tani. Departamenti i Shëndetësisë ende nuk ka komentuar mbi llojin e ri, sipas CNN Philippines .

PHE tha se lloji Antigua, i njohur si i njohur si VUI-202103/01, përmban “mutacione zakonisht të shoqëruara me Variantet e Shqetësimit”.

Shkencëtarët kanë theksuar gjatë gjithë pandemisë se mutacionet e virusit janë të pashmangshme.

Varianti mbart mutacionin N501Y, që do të thotë se është më ngjitës dhe mendohet se shkakton sëmundje më serioze.

Ngjarja paraprake

“Fluch” nga Azet arrin 1 milion klikime brenda 48 orësh

Ngjarja e ardhëshme

Sipas raportit të KB-së, Shqipëria renditet në vendin e dytë në botë për konsum të kokainës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian