Konfirmohet edhe nga Biden!

Presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi të hënën se Rusia ka përdorur raketa hipersonike në pushtimin e saj të Ukrainës fqinje, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

“Dhe nëse do ta vini re, Rusia sapo ka lëshuar raketën hipersonike, sepse është e vetmja gjë që ata mund të kalojnë pa siguri absolute,” tha Biden.

“Është, siç e dini të gjithë, është një armë konsekuente, dhe, por me të njëjtën kokë lufte në të si çdo raketë tjetër lëshimi, nuk bën aq shumë ndryshim, përveçse është pothuajse e pamundur ta ndalosh atë. Ka një arsye që ata e përdorin atë”, tha Biden.

Biden përshkroi një seri burimesh që SHBA ka vendosur në Ukrainë dhe aleatët e NATO-s në rajon, duke detajuar 2 miliardë dollarë financime vetëm për NATO-n dhe burime të rëndësishme ushtarake për Ukrainën, të cilat ai tha se “po bëjnë kërdi në ushtrinë ruse, pavarësisht nëse janë tanket e tyre. ose helikopterët ose avionët e tyre.”

“Ideja që ata nuk kanë mjaftueshëm pajisje të sofistikuara është thjesht jo e saktë dhe nuk do të gjej kohë për të hyrë në të gjitha detajet këtu, por çështja është se ata kanë çdo pajisje, çdo pjesë të pajisjes. kjo ka kuptim racional bazuar në ushtrinë tonë dhe ushtrinë e NATO-s për të qenë në gjendje të bëjnë atë që po bëjnë”, u tha Biden CEO-ve.

Presidenti përsëriti paralajmërimet se Rusia ka të ngjarë të kryejë “operacione me flamur të rremë”, duke përfshirë mundësinë e një sulmi me armë kimike në Ukrainë.

“Sa herë që ai fillon të flasë për diçka që mendon se NATO, Ukraina ose Shtetet e Bashkuara do të bëjnë, kjo do të thotë se ai po përgatitet për ta bërë atë” tha Biden.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të silleni kur i dashuri është xheloz për miqtë?

Story i radhës

Largimi i Dybalas, konfirmohet edhe nga drejtori i Juventusit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish