​Konferenca e PAP trajton kërcënimet nga lajmet e rreme, merr pjesë edhe KosovaPress

Pjesëmarrësit në konferencën e katërt “Media e së ardhmes”, organizuar nga agjencia polake e lajmeve PAP, kanë theksuar rëndësinë e veprimit të përbashkët për të trajtuar problemin e dezinformatave dhe lajmeve të rreme. Në këtë konferencë po merr pjesë edhe Agjencia e Lajmeve KosovaPress, me ftesën e organizatorit – Agjencia e Lajmeve Polake PAP.

Duke hapur konferencën në Varshavë sot, presidenti i agjencisë së lajmeve PAP Wojciech Surmacz citoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili në ditën e parë të pushtimit rus tha: “Kur të na sulmoni, do të shihni fytyrat tona, jo shpinën” dhe theksoi rolin e dezinformata në luftën në Ukrainë.

Presidenti i PAP tha se nuk ishte e nevojshme të udhëtosh në Ukrainë për të “takuar atë të keqe”.

“Mjafton të lexosh apo shikosh lajmet për të nuhatur aromën e gënjeshtrës, propagandës dhe lajmeve të rreme”, tha Surmacz. “Si e përballoni? Çfarë të bëni me këto histori të vërteta, të tmerrshme? Si t’i tregojmë botës? Sot do të përpiqemi të gjejmë një përgjigje për këtë pyetje. Do të shohim nëse do të kemi sukses. Nuk është kështu e lehtë por besoj se është e mundur”.

Pjesëmarrësit e konferencës morën pjesë në një debat të drejtuar nga presidenti i PAP të titulluar “Lufta në media”, gjatë të cilit sekretari i Përgjithshëm i EANA, Alexandru Giboi, vuri në dukje se publiku nuk e di plotësisht se si media punon.

Zgjidhja është e dyfishtë, tha ai: edukimi jo vetëm i gazetarëve, por edhe trajnimi i publikut për përdorimin e medias, përndryshe do të jetë shumë e vështirë të menaxhohet situata, argumentoi ai.

“Nuk mund të theksoj mjaftueshëm nevojën për të trajtuar vazhdimisht temën e dezinformatave dhe lajmeve të rreme dhe për të shfaqur efektet absolutisht të tmerrshme të përhapura në shkallë globale. Dezinformimi vret. Dhe nuk ka vetëm një zgjidhje. Një përzierje duhet të zbatohet për problemin, në varësi të faktorëve specifikë. Por, me pak fjalë, gjithçka ka të bëjë me kontrollin e fakteve dhe edukimin mediatik. Një rregullim i vogël nuk bën dëm”, ka thënë Giboi.

Ndërsa Justyna Orlowska nga qeveria polake për GovTech, shtoi se investimi në arsim luan një rol kyç.

“Ne e bëjmë atë së bashku me PAP dhe OJQ. Ne organizojmë takime në të cilat studentët mund të marrin pjesë dhe të fitojnë çmime për identifikimin e lajmeve të rreme,” tha ajo.

Duke përmbledhur debatin, kryeredaktorja e huaj e agjencisë ukrainase Ukrinform, Nataliia Kostina, e përshkroi problemin e dezinformimit si të sofistikuar, duke komentuar se edhe politikanët në Perëndim nuk dinin të kundërshtonin lajmet e rreme.

Ajo tha se do të dëshironte që mediat të vepronin kolektivisht për të gjetur zgjidhje përpara se politikanët t’i krijojnë ato dhe shtoi se gazetarët duhet t’i mbajnë sytë hapur dhe se stafi i të gjitha agjencive dhe i çdo mediumi duhet të dijë se me çfarë kanë të bëjnë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gjermania e Holanda vazhdojnë ndihmat ushtarake për Ukrainën

Story i radhës

Kurti e Sveçla takojnë ambasadorët e QUINT-it, përmenden targat dhe marrëveshja për energjinë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish