Komplikohet situata, Greqia nis projektin për të ndërtuar mur çeliku në kufi me Turqinë

Qeveria e Greqisë tha se ka përfunduar planet për të zgjatur një mur përgjatë kufirit të saj verilindor me Turqinë, pas shqetësimeve se emigrantët mund të përpiqen të bëjnë kalime masive në këtë shtet të Bashkimit Evropian.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas tha të hënën se 26 kilometra mur do të shtohen në një seksion ekzistues prej 10 kilometrash me një projekt prej 63 milionë euroshqë do të përfundojë deri në fund të prillit.

Një bllokim ndodhi në kufi në fillim të këtij viti pasi Turqia tha se nuk do të parandalonte më refugjatët që synojnë të arrijnë në BE dhe dhjetëra mijëra vetë u përpoqën të kalonin në Greqi.

Të dy vendet janë gjithashtu në kundërshtim me të drejtat e energjisë në Mesdheun lindor në një mosmarrëveshje që ka shkaktuar tension të rrezikshëm ushtarak në rajon dhe frikën e konfliktit.

Katër ndërmarrje greke ndërtimi janë zgjedhur për të ndërtuar murin e ri dhe për të azhornuar seksionin ekzistues të rrethimit, duke ecur përgjatë ose afër lumit Evros, i cili formon pjesën më të madhe të kufirit midis dy vendeve.

Muri do të bëhet duke përdorur tuba çeliku të galvanizuar me baza betoni, sipas Ministrisë së Rendit Publik të Greqisë.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis vizitoi rajonin kufitar të shtunën pas një instalimi si provë e murit të ri.

Numri i migrantëve dhe refugjatëve që udhëtonin nga Turqia në Greqi ra ndjeshëm këtë vit gjatë pandemisë dhe pasi bllokimi i kufirit çoi në ruajtjen ë të ashpër të kufirit.

Turqia pret numrin më të madh të refugjatëve në të gjithë botën, me gati 4 milionë njerëz, kryesisht nga Siria, sipas Agjencisë së OKB për Refugjatët.

Ngjarja paraprake

Nëse Kastrioti nuk shkon në Prishtinë, a është përgjegjëse edhe drejtoria për sport në Ferizaj?

Ngjarja e ardhëshme

​Zemaj bashkë me Aliun vizitojnë banorët e Dubravës, dhurojnë 11 mijë maska

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian