Kompanitë rritin përdorimin e vaksinave në Japoni

Mijëra kompani japoneze filluan shpërndarjen e vaksinave COVID-19 për punëtorët dhe familjet e tyre të hënën në një makinë të udhëhequr nga punëdhënësi duke arritur më shumë se 13 milion njerëz që synon të rimarrë shtrirjen e vaksinave në vend, raporton AP.

Rreth 3,500 kompani janë regjistruar për vaksinat falas dhe ky numër po rritet. Kompanitë duhet të paraqesin një plan për të inokuluar të paktën 1,000 njerëz. Por ata vendosin se kë të përfshijnë, të tilla si familjet, kompanitë anëtare dhe furnizuesit.

Universitetet gjithashtu janë të pranueshëm. Kompanitë më të vogla mund të aplikojnë përmes organizatave, të tilla si shoqata lokale e tregtarëve, kështu që idealisht askush nuk bie nëpër çarje, sipas ministrisë së shëndetësisë. Aplikimet e ndërmarrjeve për vaksinat pranohen deri në shkurt 2022.

Japonia po mbështetet plotësisht në vaksinat e importuara për një fushatë që filloi në shkurt me profesionistë të mjekësisë. Vetëm rreth 6% e japonezëve janë plotësisht të vaksinuar. Japonia ka pasur më shumë se 14,000 vdekje nga COVID-19.

Ngjarja paraprake

Hoqi kufizimet me Shqipërinë, çfarë kërkohet për të udhëtuar drejt Greqisë

Ngjarja e ardhëshme

Finlandë – Belgjikë, De Bruyne shpallet lojtari i ndeshjes

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian