Kompania kanadeze zbulon pajisjen që detekton koronavirusin në ajër

Kompania nga Ontario, Control Energy Corp pretendon se ka zbuluar një pajisje e cila detekton grimcat e reja të koronavirusit në ajër.

Kompania kanadeze është lider në sektorin e eficiencës së energjisë dhe cilësisë së ajrit përmes teknologjisë IoT, Cloud dhe SaaS. Por, kur pandemia COVID-19 goditi, kryeshefi i kësaj kompanie, Paul Ghezzi pyeti veten nëse mund të përdorin fuqinë e teknologjisë për të luftuar krizën globale të shëndetit.

Më vonë, kompania filloi të punojë me dy laboratorë
të mikrobiologjisë në Londër, duke përfshirë një laborator kërkimor në
Universitetin Perëndimor të Kanadasë, ku ruhen mostrat e SARS-CoV-2 dhe
zhvilluan një pajisje, “BioCloud”.

“BioCloud” përfshin një ventilator që ndihmon për të tërhequr ajrin në dhomën e tij dhe më pas pajisja fillon të analizojë grimcat e koronavirusit. I vendosur brenda një sipërfaqe prej rreth 1.000 metra katrorë, si një zyrë apo klasë, “BioCloud” është zbuluar të jetë në gjendje të ciklojë të gjithë ajrin e brendshëm shumë herë në orë.

Siç është raportuar, kompania kanadeze ka planifikuar të fillojë shitjen e produktit që ndryshon lojën në nëntor të këtij viti dhe çmimi do të jetë 12,000 dollarë. Kompania tani po synon të prodhojë 20,000 njësi në muaj, pasi shumë blerës të interesuar kanë treguar interesin e tyre. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Dokumentari tronditës që i la të gjithë pa fjalë, ç’fshihej pas familjes në dukje perfekte

Ngjarja e ardhëshme

Paradokset e shoqërisë shqiptare!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian