Komoranin e mbulon uji

Reshjet e shiut kanë rënduar situatën në disa vende të Kosovës, e ku edhe janë vërshuar disa shtëpi e prona.

Reshjet e mëdha të shiut kanë përmbytur edhe Komoranin.

Ditë më parë Instituti Hidrometeorologjik ka paralajmëruar vërshime.

“Reshjet e shiut, të cilat pritet të fillojnë gjatë orëve të pasdites së datës 06/01/2021, me intensitet mastarë deri të lartë, fillimisht do të përfshinë pjesën perëndimore të vendit (zonën malore të Alpeve Shqiptare), të cilat në vazhdim do të përfshinë Rrafshin e Dukagjinit dhe pjesë të tjera të vendit. Kjo situatë do të vazhdoj për disa ditë (09/01/2021), ku si pasojë e intensitetit më të lartë të tyre, në disa zona mund të paraqiten vërshime të shpejta, të cilat potencialisht shkaktojnë ngritje të shpejta të nivelit të ujit nëpër lumenj e sidomos nëpër rrjedhat ujore të cilat kanë karakter të rrëkeve. Nëpër lumenjtë kryesorë do të ketë ngritje të lehët të niveleve gjatë ditëve në vijim, ndërsa rrjedhat me karakter malor dhe ato të rrëmbyeshme do të paraqesin mundësi të vërshime të shpejta dhe vështërsi nëpër zonat/vendbanimet ku ato kalojnë”, kishte paralajmëruar IHK ditë më parë.

Ngjarja paraprake

Haxhimusa: U dhanë para të majme për ‘trajnerët më të famshëm’ dhe shkulën rrënjët e basketbollit në Ferizaj

Ngjarja e ardhëshme

Mickoski: Regjistrimi të shtyhet për një vit, të hiqen nënshkrimet e lidhura dhe të aplikohen lexues të gjurmëve të gishtave

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian