Komandanti ukrainas: Forcat ruse po qëllojnë me dëshirë në fabrikën e Mariupolit ku njerëzit janë strehuar

Në një fjalim të hënën drejtuar liderëve botërorë, komandanti i Regjimentit të Azov, nënkoloneli Denys Prokopenko, tha se forcat ruse po qëllojnë në fabrikën e çelikut Azovstal me dëshirë në Mariupol ndërsa qindra njerëz janë strehuar brenda.

Prokopenko është komandanti i një prej njësive ukrainase që mbron qytetin port të Mariupol, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Prokopenko tha në një postim në llogarinë në Telegram se midis atyre që strehohen janë, “njerëz të të gjitha moshave, gra, fëmijë dhe familje të mbrojtësve të Mariupolit. Ata janë strehuar në bodrume dhe bunkerë nga ‘bota ruse’”.

 “Forcat pushtuese ruse dhe përfaqësuesit e tyre nga Republika Popullore e Luhanskut/Republikat Popullore të Donetskut dinë për civilët dhe e mbajnë zjarrin e tyre në fabrikë me dëshirë. Ata përdorin bomba me rënie të lirë, raketa, bomba bunker-shkatërruese dhe të gjitha llojet e artilerisë, si tokësore ashtu edhe detare, për sulme pa dallim”, tha Prokopenko.

Ai shtoi, “Teatri i qytetit, materniteti, shkollat, kopshtet dhe shtëpitë u shkatërruan nga ata që tani u ofrojnë civilëve evakuim dhe siguri. Këta janë të njëjtët njerëz. Dhe askush nuk beson.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e martë 19 prill 2022

Story i radhës

Marigona Krasniqi ndanë imazhe në fustan nuserie, duket si princeshë në përralla

Të fundit nga