Kolumbi, 17 të plagosur në një sulm me makinë bombë

Të paktën 17 persona u plagosën në një sulm me makinë të ngarkuar me bombë të premten në provincën Cauca në jugperëndim të Kolumbisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Shumica e viktimave ishin punonjës të bashkisë, të cilët u plagosën kur shpërtheu bomba pranë bashkisë së qytetit në rrethin Corinto.

Autoritetet e cilësuan këtë si një sulm terrorist.

Të plagosurit po trajtohen në spitalet e afërta. Shpërthimi shkaktoi dëme të mëdha në shtëpitë dhe bizneset përreth.

Presidenti Ivan Duque dënoi sulmin.

“Terrorizmi është arma e frikacakëve. Unë u dhashë udhëzime forcave të sigurisë për të gjetur kriminelët. Ne do të vazhdojmë të luftojmë terrorizmin pa pushim kudo që të jetë”, shkroi ai në Twitter.. .

Ngjarja paraprake

Maqedonia e Veriut shënon një vjetorin e anëtarësimit në NATO

Ngjarja e ardhëshme

Turqia dërgon ndihmë në Bangladesh pas zjarrit në Cox's Bazar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian