Kolapsi i stablecoins merr me vete tregun e kriptomonedhave

Tregjet e kriptomonedhave u tronditën pasi një kriptomonedhë popullore humbi 99% të vlerës së saj duke tërhequr më vete edhe stablecoin e saj.

Terra Luna ra nga 118 dollarë muajin e kaluar në 0.09 dollarë ditën e Enjte. Kolapsi pati një efekt “knock out” ndaj stablecoin TerraUSD e cila është e lidhur ngushtë me vlerën e dollarit dhe zakonisht është stabile.

Frika e shkaktuar nga rënia e kriptomonedha po tërheq nga tregu një pjesë të madhe të investitorëve duke dërguar tregun në kolaps.

Kompanitë pas stablecoin-ve të ndryshme përpiqen të ruajtën vlerën e njëjtë me asetet të cilat përfaqësojnë si përshembull një 1 TerraUSD e barabartë me 1 dollar Amerikan.

Por ditën e Enjte TerraUSD këmbehej me 0.4 dollarë sipas CoinMarketCap.

Monedha stablecoin më popullore në botë Tether gjithashtu e lidhur me dollarin ra në nivelin më të ulët prej 0.95 dollarë.

Terma “cryptocrash” është trend në Twitter dhe Google Search. Një vlerë e kombinuar e kriptomonedhave tashmë përllogaritet në 1.12 trilionë dollarë, ose 1/3 e vlerës që kishte në Nëntor. 35% të vlerës rekord ky treg e ka humbur vetëm këtë javë.

Një bitcoin aktualisht këmbehet me 30,251 dollarë sipas bursës së Bitstamp, një rrije me afro 10% nga dita e djeshme kur preku nivelin e 27 mijë dollarëve. /PCWorld Albaniana

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

SASHK dhe MASH në takim të ri, pritet harmonizimi përfundimtar i qëndrimeve

Story i radhës

Darka e Josep Borellit, pasqyrë e pro serbit dhe e teveqelit Rama

Të fundit nga