Kokaina e kontaminuar i merr jetën 23 argjentinasve

23 veta kanë mbetur të vdekur si pasojë e kokainës së kontaminuar në Argjentinë.

Për nder të tyre u mbajt një meshë ku peshkopi i saj pari një kërkese që të mos ketë kërkesë dhe as ofertë për këto substanca.

Ndërsa sipas koordinatores të qendrës “Casa Pueblo” për varësitë ka prej tyre që janë konsumues dhe kanë pasur probleme por nuk janë adresuar në Spitale:

“Familjet erdhën në qendrën e ndihmës për varësinë për të bërë pyetje. Disa njerëz të cilët kishin konsumuar kokainë të kontaminuar ishin tashmë në shqetësime të frymëmarrjes dhe nuk erdhën në spital nga frika e stigmatizimit dhe diskriminimit”.

Substanca e përdorur nga konsumuesit ende nuk është identifikuar, por toksikologët dyshojnë për një opioid që është vdekjeprurës, nëse merret në doza të larta.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lëvizja BESA themeloi degën e Manastirit, ja kë zgjodhi për kryetare

Story i radhës

Beniada provokon Einxhel: Po sikur Dagzin të ta ngacmojë ndonjë vajzë?

Të fundit nga